Akropole je Mekkou milovníků historie – některá významná místa však míjejí i znalí návštěvníci

Dost možná to také znáte. Dorazíte na místo, kam se už dlouho těšíte, ale cesta tam byla tak vyčerpávající, že nakonec projdete jen části, které znáte z turistických průvodců a dál ani nezamíříte, protože „to nejzajímavější jste už viděli.“ Ovšem v případě řecké Akropole by to byla chyba.

Akropole se nachází v Aténách. Měli bychom ovšem říct TA Akropole, protože mnozí nevědí, že v Řecku je více akropolí, nad všemi však vyniká ta Athénská. Vypíná se na 150 metrů vysokém vápencovém útesu, takže je vidět už zdálky. Skládá se z 20 budov, z nichž některé jsou dodnes ve velmi dobrém stavu.

Přeměna na mešitu i londýnské rabování

Nejslavnější dílo na Akropoli, Parthenon, má skutečně pohnutou historii. Nejprve byl přeměněn na křesťanský kostel a poté sloužil jako turecká mešita. V 17. století byl poškozen benátskou bombou a na počátku 19. století z něj zmizelo několik soch a reliéfů, které byly převezeny do Londýna.

Foto: Pixabay

Dodnes je však tento chrám Pallas Athény v dórském stylu nejslavnější stavbou řecké klasické éry. To nejkrásnější tu však dnes neuvidíme – ve východní části budovy totiž v době největší slávy stála 12 metrů vysoká socha Pallas Athény pokrytá zlatem a slonovinou. Za zmínku stojí i sochy Parthenonu, zobrazující řecké hrdiny, bohy nebo třeba kentaury.

Hrobka nehrobka aneb Erekhtheion

Další známou atrakcí Akropole je Erekhtheion. Jde o nedokončenou svatyni, a která měla odkazovat na to, že právě zde soutěžili Athéna a Poseidon a socha vítězné Athény s olivovníkem v ruce sem prý sama spadla z nebe. Pravděpodobně se zde ale nacházela i hrobka krále Erekhtheiona, podle něhož stavba dostala své jméno. A uniknout by vám neměla ani Propylajská brána, která připomíná spíše součást paláce, kudy kdysi vedla posvátná cesta na Akropoli nebo Dionýsovo divadlo, jedno z jedno z prvních divadel na světě.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.radynacestu.cz/magazin/akropolis/

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.