Amritsar – tuna zlata s temnou minulostí

Zlatý chrám v indickém Amritsaru vás okouzlí už na první pohled. Aby také ne, pokrývá ho prý celá tuna zlata a z jeho útrob se line hudba, která nikdy neutichá. Ne nadarmo bývá označován za nejkrásnější svého druhu na světě.

Pokud do něj chcete vstoupit, můžete to udělat jen bosí a s pokrývkou hlavy. Této možnosti si však važte, rozhodně nejde o samozřejmost. Zlatým chrám v Amritsaru patří Sikhům, s jejichž minulostí se váže celá řada krvavých konfliktů.

Krvavé nepokoje v Paňdžábu

Stačí se přenést do 80. let minulého století. Tehdy Indií zmítaly nepokoje a ani Paňdžáb nebyl výjimkou. Nepřekvapí proto, že se sikhští extrémisté zabarikádovali v jeho útrobách. Musela nastoupit indická armáda, aby je odsud vyhnala, což se neobešlo bez obětí. Poté byl Zlatý chrám v Amritsaru na nějakou dobu zcela uzavřen. Dnes už není naštěstí po krvavých skvrnách na dlaždicích a zlatém zdobení ani památky.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Nádrž s vodou věčného života

A proč vlastně tahle úchvatná stavba spatřila světlo světa? Nacházelo se tu prý jezírko se zázračnou vodou, a to ještě v šestnáctém století. Koneckonců, slovo Amritsar znamená doslova „Nádoba nektaru nesmrtelnosti.“

Návštěvníky však obvykle zaujme něco docela jiného – hudba. Zpívají se tu totiž úryvky ze svaté knihy Guru Granth Sahib, jež byla sepsána přímo desátým sikhským guruem Gobindem Singhem (1666–1708). A zpěv leckdy doprovázejí i hudební nástroje. Díky moderním technologiím je pak toto posvátné spojení přenášeno do všech prostor chrámu, a to nepřetržitě. Božstvo je zkrátka třeba potěšit v jakoukoli denní i noční hodinu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.