Belgické město Gent sice není Bruggy, ale jeho středověké pamětihodnosti a plavba po vodním kanále udělají turistům také radost

Na soutoku řek Šeldy a Leie asi padesát pět kilometrů od Bruselu a ve stejné vzdálenosti od města Bruggy leží belgický Gent. Je centrem vlámské provincie Východní Flandry. Lidé tuto oblast obývali již v době kamenné a železné. Začátkem našeho letopočtu byla pod správou Římanů, kdy tu vznikla osada, která se postupně rozvíjela. V 5. století sem přišli Frankové a usadili se tu. Tím skončila římská nadvláda a začala nová etapa vývoje. Ve středověku byl Gent prosperujícím městem jen nepatrně menším než tehdejší Paříž či Londýn. V současné době je univerzitní a přístavním městem se zajímavými středověkými architektonickými památkami, vodními kanály a muzei.

Největší koncentrace středověkých památek

Co se týká cestovního ruchu, tak město Gent zastiňují padesát kilometrů vzdálené Bruggy. Je tomu i proto, že v období průmyslové revoluce v 18. a 19. století památky v Gentu trpěly znečištěním ovzduší zdejší průmyslovou výrobou. To je však již minulostí, protože řada historických budov byla zrekonstruována. Při návštěvě zřejmě atraktivnějších Brugg si ale Gent nenechte ujít. I zde na vás čekají pozoruhodnosti. Gent se totiž může pochlubit velkou koncentrací středověkých památek. K nim patří třeba tři gentské věže – zvonice Belfort, kostel svatého Mikuláše a katedrála svatého Bavona. Neméně atraktivní je radnice a celé nábřeží Graslei se zachovalými cechovními domy. Některé pocházejí až ze 12. století, takže srdce historicky orientovaného turisty musí bezesporu zajásat radostí nad takovou krásou.

Gentský vodní kanál a trhy

Centrum města obepíná jeden vodní kanál, z něhož vedou dvě odbočky. Tvoří přirozené zákoutí pro pěší s místy na odpočinkové posezení. Jestliže chcete poznat Gent z jiné perspektivy než zpoza chodníku a silnice, tak rozhodně využijte možnost se nechat svézt lodí po vodním kanále. Lodě jezdí většinou od dubna do konce října.

Městská turistika je zajímavá v tom, že nabízí různé trhy, takže kdo chce utrácet, má možnost takto učinit i v Gentu. Zde se pravidelně konají farmářské trhy s jídlem, trhy s ručně vyráběnými výrobky, bleší trhy, květinové trhy nebo knižní trhy – na nábřeží Ajuinlei, náměstí Kouter, u Bij Sint-Jakobs, u nádraží.

Hrad Gravensteen. Foto: Pixabay

Hrad Gravensteen

Jednou z gentských dominant je středověký gotický hrad Gravensteen. Vybudován byl ve 12. století na místě původně dřevěného sídla z 9. století. Býval sídlem flanderských hrabat. Když byl hraběcí dvůr přestěhován, fungoval hrad jako mincovna, soud, vězení i jako továrna na bavlnu, což se pochopitelně projevilo na jeho stavu. Dokonce mu hrozila demolice, od které naštěstí bylo upuštěno. Hrad odkoupilo město Gent a zrekontruovalao v historizujícím stylu, který ne vždy respektoval skutečnou podobu sídla. Nyní je na hradě muzeum, otevřené denně od 10  do 18 hodin.

Zdroj: https://www.cestujlevne.com/pruvodce/belgie/gent/aktivity; https://historischehuizen.stad.gent/nl/gravensteen/bezoek/praktisch

Vodní kanál v Gentu. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.