Česká Loira úspěšně konkuruje té francouzské. Znáte ji?

Kostelec nad Orlicí

Půvabné zámky na francouzské řece Loiře navštíví každý rok nespočet turistů. Víte, že podobným skvostem oplývá i Česká republika? Na Divoké Orlici na pomezí Královéhradeckého a Pardubického kraje najdete několik zámků a hradů, které spojuje nejen krásná okolní příroda, ale také příběhy významných šlechtických rodů. Zkuste tento památkami nabitý kout republiky prozkoumat.

Hrady a zámky

Na 9 km dlouhém úseku podél Divoké Orlice se nachází čtyři zámky (Častolovice, Potštejn, Doudleby a Nový zámek Kostelec nad Orlicí) a dva hrady (Litice, Potštejn). V okolí je však spousta dalších míst, která stojí za návštěvu. To dělá z České Loiry ideální místo pro trávení tuzemské dovolené. Co můžete zažít?

častoloviceČastolovice: autor: Jik jik/Creative Commons/ CC-BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.cs

Kostelec a Častolovice

Nový zámek Kostelec nad Orlicí je až do současnosti sídlem jedné z větví rodiny Kinských. Prohlédnout si zde můžete nejen zámecké interiéry, ale také galerii a chráněný zámecký park. V létě se zde pořádají koncerty a jiné kulturní akce.

V Častolovicích také sídlí původní majitelka, a to hraběnka Sternbergová. Zámek nabízí nejen klasické prohlídky, ale také speciální program pro nevidomé. Děti jistě ocení zámeckou mini zoo a maminky překrásně rozkvetlý park s vodní a růžovou zahradou.

Doudleby a Potštejn

Zámek Doudleby patřil (a stále patří) pánům z Bubna. Určitě vás oslní už exteriér zámku, ale v Doudlebech je toho k vidění mnohem více. K zámku patří také Muzeum přírodovědy a venkova a netradiční zvěřinec s názvem Babiččin dvoreček, který ocení hlavně děti. Přes léto zde nechybí kulturní akce jako degustace zámeckých vín, koncerty a divadelní představení.

Zámek Potštejn nabízí nekonečné množství rozmanitých druhů prohlídek: v kostýmech, hrané a noční prohlídky, pohádkové prohlídky pro děti atd. Na zámku se můžete dokonce ubytovat a prožít dovolenou jako praví šlechtici.

hrad PotštejnHrad Potštejn: autor: Cafenet3/ Creative Commons/ CC-BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.cs

Hrady Litice a Potštejn

Oba hrady se nacházejí blízko sebe a patří mezi nejmohutnější české stavby. Hrad Litice je bohužel kvůli stavebním úpravám uzavřen, ale na Potštejn můžete vyrazit bez obav. Průvodce vám povypráví nejen o hradu, ale také o kapli sv. Jana Nepomuckého, která se v areálu nachází. Okolní příroda vás jistě uchvátí a na další výlet se můžete vydat třeba po některé z místních cyklotras.

Zdroj: https://orlicky.denik.cz/zpravy_region/ceska-loira-oslnila-zamky-na-orlici-jsou-destinaci-roku-20171124.html

Nový zámek Kostelec nad Orlicí, náhledové foto: autor: John Hromades/Creative Commons/ CC-BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.