České máslo je opravdu lepší. V zahraničí totiž vsadili na nešťastnou technologii z Nizozemska. Jak poznat rozdíl?

České máslo, máslo, potravina, úspora, sleva

České máslo je opravdu lepší. V zahraničí totiž vsadili na nešťastnou technologii z Nizozemska. Jak poznat rozdíl? Rozdíl mezi českým máslem a jeho zahraničními protějšky je obzvláště markantní a odráží hluboce zakořeněné tradice ve zpracování mléka, které ovlivňují senzorické i funkční vlastnosti másla.

Jedinečný proces výroby českého másla

V České republice se máslo vyrábí převážně ze sladké smetany. Proces zahrnuje stloukání této smetany, dokud nedosáhne konzistence, která umožňuje oddělení mléčných tuků od tekutiny, což je metoda, která se v regionu používá již po staletí. Výsledkem tohoto tradičního postupu je máslo s bohatou krémovou chutí a pevnou konzistencí, které dobře vydrží i při nižších teplotách a které je často popisováno jako „tvrdé jako skála“, když je zchlazené.

České máslo je také známé svou výrazně mléčnou, mírně nasládlou chutí, která pochází z vysoce kvalitní sladké smetany použité při jeho výrobě. Díky tomuto chuťovému profilu je obzvláště oblíbené pro použití při pečení, kde čistota máslové chuti může vyniknout v konečném výrobku.

Foto: Pixabay

Nizozemská metoda NIZO

Naproti tomu mnoho zahraničních másel, zejména těch ze západní Evropy, se vyrábí technikou NIZO. Tato metoda rovněž začíná sladkou smetanou, ale do procesu se zavádějí kultury bakterií mléčného kvašení. Tyto kultury smetanu před stloukáním mírně prokvasí, čímž máslo získá jemnou pikantnost a jemnější strukturu i po vytažení přímo z lednice.

Díky metodě NIZO se mnohá zahraniční másla lépe roztírají, i když se vyjmou z chladu, což je pohodlí, které mnoho spotřebitelů při každodenním používání oceňuje. Mírně nakyslá chuť prý také takovému máslu dodává hloubku chuti. Bohužel do našich receptů se mnohdy máslo v této úprav nehodí – mnohdy je totiž úplně zkazí. A jak poznat české máslo? Na obalu hledejte informaci, kde bylo zpracováváno – jedině tak bude mít jistotu, že koupíte to správné.

 

Zdroj: https://dvojka.rozhlas.cz/prekvapujici-zjisteni-dtestu-ceske-maslo-dopadlo-mnohem-lip-nez-z-nemecka-7451381, https://www.denik.cz/ekonomika/ceske-maslo-je-kvalitnejsi-nez-to-nemecke-20171116.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.