Český Hobitín najdete v Orlických horách

Patříte mezi fanoušky světa J.R.R. Tolkiena? Rádi byste si poseděli v hospůdce u Zeleného draka nebo si na vlastní oči prohlédli pověstné hobití nory, ve kterých bydleli i Bilbo a Frodo Pytlík? Pak zamiřte do Orlických hor, čeká tam na vás skutečné překvapení.

Komunita fanoušků tohoto fantasy světa je u nás poměrně hojná. Stačí vzpomenout na nejrůznější cony, každoročně opakovanou oslavu Bilbových narozenin a další chuťovky. A mezi ty nejnovější patří právě český Hobitín.

Do světa hobitů z pera nadšence

Za celým projektem stojí pan Svatoslav Hofman, který celou atrakci vybudoval na svém pozemku. Nejde o komerční projekt – vstupné do areálu je dobrovolné a putuje na opravy a vylepšování několika obytných nor, a především již zmíněné hospody u Zeleného draka. Dovnitř se vejde až sedm lidí a přinést si můžete i své vlastní jídlo. Nechybí samozřejmě ani bar a pořádně velká mapa Středozemě. Dnes už nepoznáte, že původně byla hospůdka vlastně starým skleníkem.

Hobití nora

Hobití nora – ilustrační foto

Filmové kulisy pro návrat do Středozemě

A kam vlastně zamířit? Pří příjezdu do osady Šediviny (u Kounova) hledejte ukazatel Czech Hobbiton (Český Hobitín). První základní kameny tohoto unikátního komplexu byly položeny v roce 2012 a neustále přibývají další prvky a stavby.

A je k tomu důvod. Aktuálně zde totiž vzniká film Stíny kraje (Shadows of the Shire), určený zejména pro promítání na festivalech. Dějově spadá mezi knihy Hobit a trilogii Pán prstenů a půjde rozhodně o zajímavý kousek. Takže pokud při své návštěvě uvidíte pobíhající komparzisty v historických kostýmech, nerušte je. Aktuálně je hotová už polovina filmu a s trochou štěstí se celého díla dočkáme už příští rok. Prozatím ale můžete Středozemi navštívit prostě jen tak. Otevírací doba neexistuje, takže je jen na vás, kdy a jak si půvabný vstup do kraje půlčíků vychutnáte.

siffera@centrum.cz'

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *