Český Krumlov: dějiště pohádek i upírských rejdů

Český Krumlov

Navštívili jste už Český Krumlov? Jeho památky jsou právem zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO. Krumlovský zámek se stal také kulisou několika známých českých pohádek. Podle nejnovějších archeologických výzkumů to však příliš pohádkové místo nebylo. Řádili zde totiž upíři.

Stručná historie a současnost

Původní hrad založila jedna z větví rodu Vítkovců, a to páni z Krumlova, asi roku 1290. Areál poté přešel do vlastnictví Rožmberků a nějakou dobu jej vlastnili dokonce Habsburkové. Posledními majiteli byli Schwarzenbergové, kterým zámek patřil až do roku 1947. V současné době patří celý areál státu.

český krumlovČeský Krumlov: foto Pixabay

Zámek nabízí turistům širokou škálu expozic a prohlídkových okruhů. Nejzajímavější jsou barokní a renesanční interiéry a apartmány a také okruh zaměřený na historii rodu Schwarzenbergů. Návštěvníky láká i unikátní divadlo s otáčivým hledištěm. Najdete zde i tři galerie, ve kterých si můžete prohlédnout to nejlepší ze současného sklářského, keramického a výtvarného umění.

Jak to bylo s upíry?

V nedávné době přišel jistý vídeňský profesor se zajímavou teorií. Slavnému Bramu Stokerovi prý jako inspirace při psaní románu Drákula sloužila Eleonora Amálie ze Schwarzenberga, nikoliv hrabě Vlad III. Tato dáma, která na Krumlově nějakou dobu žila, se totiž vyznačovala opravdu zvláštním chováním. Na zámku prý chovala vlky a pila jejich mléko. To jediné ji mohlo zbavit těžké nemoci, kterou trpěla. Často si zvala různé léčitele a prý propadla okultismu. Upíří legendu ještě přiživuje fakt, že bezprostředně po Eleonořině smrti proběhla pitva, což bylo v té době naprosto nezvyklé. Jak to tedy s upíří princeznou je?

EleonoraEleonora ze Schwarzenbergu: autor: Packare/ Creative Commons/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.en

Archeologové se shodují na tom, že Eleonora žádným upírem nebyla. Vážná nemoc (pravděpodobně rakovina nebo porfyrie) jí však změnila vzhled natolik, že se jí začali poddaní bát. Co ale znamenají upírské hroby, které se v roce 2000 našly při rekonstrukci krumlovských ulic? Pokud máte odvahu, vydejte se do Krumlova na výlet. Možná zjistíte víc.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/prohlidka-hradu-a-zamku-v-ceskem-krumlove

Český Krumlov: náhledové foto Pixabay

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.