Chorvatsko ukrývá nejmenší katedrálu s velkým tajemstvím

Nin

V nejstarším chorvatském královském městě Nin stojí od 9. století nádherná katedrála svatého Kříže, který se pyšní titulem nejmenší katedrály na světě. Po čtyři dny v roce se zde odehrává nepředstavitelné čarování světla a stínu.

Bílá katedrála svatého Kříže je zbožnou stavbou v Ninu, která zůstala nedotčena od dob své výstavby až do dnešních dnů. Byl postaven v předrománském stylu v raně křesťanském období. Zdejší atmosféru dokonale dolaďuje i zář reflektorů, která dopadá i na jedinečné předrománské stavby. Katedrála má svůj statut již od dob, kdy byl Nin slavným městem – od 7. do 10. století zde měli své hlavní sídlo panovníci a církevní správci. Katedrála se však neproslavila jen jako architektonické dílo, ale i jako významný div.

Stavba, která dokáže nenápadně sledovat běh slunce

Kostel svatého Kříže slouží jako sluneční hodiny a kalendář, což je možné díky jeho neobvyklým tvarem, který má napodobovat dráhu slunce. Jeho výstavba byla projektována tak, aby v určitých dnech (jaro, léto, podzim a zima a jejich slunovraty) a v určitou dobu vstupovaly sluneční paprsky dovnitř a dopadaly na jedno konkrétní místo uprostřed kostela. Badatel a student historie řemesel Mladen Pejaković byl jedním z prvních, kdo poukázal na značně neuvěřitelný význam kostela.

Dnes sem každoročně o letním slunovratu běžně chodí několik stovek turistů na Slavnost Slunce a světla. Největším bodem programu je se zatajeným dechem pozorovat úchvatnou hru světla a stínů, které se pohybují nad vnitřkem katedrály.

Nin 2
Foto: Pixabay

Probíhaly zde korunovace

Atmosféra je tu navíc vylepšena reflektory, které neosvětlují pouze zdi chrámu svatého Kříže, neobvyklé předrománské stavby z 9. století. Je to nejmenší katedrála na světě, protože právě sem byli dopravování chorvatští panovníci kvůli korunovaci. Je necelých osm metrů dlouhá a podobně široká. Zůstala po více než tisíc let své existence nedotčena žádnými změnami a úpravami či rekonstrukcemi.

Dnes je katedrála odsvěcena, ale opevněné město Nin, které zakrývá římské památky, zůstává nezměněno. Zachovává si svůj ráz a konvence, které po staletí chránilo. Patří k nim výroba šokolu, sušená krkovice, kterou nikde jinde neobjevíte. Nebo tradiční ninské saliny, kde se nachází Muzeum soli.

Zdroje info: kudyznudy.cz, tipnavylety.cz

Náhledové foto: Pixabay