Co mají společného varhany, pohádka a pyšná Krasomila…?

Panská skála

Pojďme dnes vstoupit do pohádky a navštívit město Kamenický Šenov, které se nachází v českolipském okrese na hranici Českého středohoří a Lužických hor. Objevíte tu nádhernou přírodu se spoustou báječných výhledů, ba i rozhleden a turistických zajímavostí. Jen je třeba zachovávat ohleduplnost vůči přírodě, jelikož se nacházíme v chráněných krajinných oblastech, a to jak Českého středohoří, tak i Lužických hor.

Víte, jaká pohádka se natáčela v Kamenickém Šenově?

Záměrně neříkám na Panské skále, protože většina z vás by rázem věděla, že se jedná o známou českou pohádku Pyšná princezna. V žebříčku oblíbenosti českých pohádek, i přes rok svého narození (1952!) stále drží krok s moderními pohádkami. A právě známá scéna, kdy se princ Miroslav  s Krasomilou (Vladimír Ráž a Alena Vránová) schovávají před hlídkou na koních, byla natočena na Panské skále. Načež  filmová scéna proslavila Panskou skálu, jež je unikátním přírodním úkazem.

Panská skála_čedičové sloupy
Foto: Pixabay

Nejstarší geologická rezervace v Čechách

Panská skála svým seskupením pěti a šestibokých čedičových sloupců připomíná varhany. Mohou vyvolávat zdání i píšťal, proto zlidověl spíše název Kamenné varhany. Dokonce mají i svého mladšího sourozence, kterým je asi dvacet kilometrů odtud vzdálený Zlatý vrch, který také stojí za zhlédnutí. Ovšem, Varhany jsou více navštěvované právě pro snadnou dostupnost i parkování a nacházejí se v rovinaté oblasti.

Vděčné výletní místo může posloužit i jako start do společného života…

Kdysi se zde těžil čedičový kámen a částečným vytěžením vznikla prohlubeň, o kterou se matička příroda s láskou postarala. Ono místo zaplnila dešťová voda a vzniklo tak romantické jezírko, které spolu s čedičovými sloupci úžasného vzhledu svádí k procházkám, ale i k zastavení a spočinutí duše… Toto místo má svou fantastickou atmosféru, což dokazují i zamilovaní všech věkových kategorií. Pod širým nebem, v kouzelném prostředí, vstupují do společného života a skládají zde  svůj manželský slib.

Panská skála_jezírko
Foto: Pixabay

Pojďte objevovat krásy Českolipska!

Kromě zmiňované Panské skály a Zlatého vrchu vás čeká spousta nádherných míst, jako například poutní místo Modlivý důl se skalní kaplí, ke které se váže několik zajímavých pověstí. Vyšlapejte na kopec Klíč u Nového Boru a objevte úžasné výhledy, které budete mít jako na dlani! Další tipy na výlety můžete najít i zde: https://www.navylet.cz/cs/atrakce/ceska-lipa

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: ceskevylety.cz, kamenicky-senov.cz

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?