Co navštívit v okolí Koryčan? Hradní zříceninu Cimburk nebo vyhlídkové místo Kazatelnu

Trendem současné doby, když odmyslíme aktuálně probíhající koronavirovou pandemii a s ní související určitá omezení, je strávit dovolenou v zahraničí. Dělá to tak spousta lidí, možná i v duchu rčení, že u sousedů je tráva zelenější. Pravda je, že Česká republika nemá moře. Na druhou stranu ale umí nabídnout přírodní krásy jiné hodnoty. Kdo má rád turistiku, zajímavých míst v tuzemsku najde více než dost. Stačí se jen dívat okolo sebe. Už jste byli třeba v Koryčanech?

Zřícenina gotického hradu Cimburk

Z hradu Buchlov do Koryčan je to pěší chůzí asi 16 kilometrů. Když už navštívíte perlu Slovácka, tak by možná byla škoda se nejít podívat i na hradní gotickou zříceninu Cimburk, která se nachází asi 7 kilometrů obce uprostřed pěkné přírody. Je celoročně přístupný, prohlídky probíhají individuálně se zapůjčeným papírovým průvodcem. V době konání kulturních akcí lze absolvovat i komentovanou prohlídku s průvodcem. Z celého gotického hradu se dochovaly zbytky paláce a okrouhlé věže s hradbou a válcovou věží.

Kazatelna. Foto: Wikimedia Commons / Autor: Jitka Otáhalová / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kazatelna_Chriby.jpg

Kazatelna s vytesanými schůdky

Z Cimburku si můžete odskočit na Kazatelnu. Není to tak daleko, asi jen necelé dva kilometry. Jedná se o osamocenou skálu na hřbetu Chřibů s pěkným výhledem do okolí. Do skály byly už ve středověku vytesány schůdky. Železný dvouramenný kříž pochází z roku 1972. Kazatelna pravděpodobně v minulosti sloužila ke kázání. Říká se, že zde kázal i moravský arcibiskup Metoděj.

Koryčany nabídnou pohled na barokní zámek

Vraťme se ale zpět do Koryčan, jsou totiž výchozím bodem do západní části Chřibů. Přímo z náměstí do okolí vycházejí turistické trasy – modrá, zelená a žlutá. Zdejší koryčanský zámek je raně barokní dvoukřídlou stavbou, bohužel veřejnosti nepřístupnou. S městem byla v minulosti spojena výroba ohýbaného nábytku, když v roce 1856 zde německý podnikatel a truhlář Michael Thonet založil továrnu. A navštívit je možné také židovský hřbitov, založený už v 17. století. Je chráněný jako kulturní památka se zachovanými 230 náhrobními kameny.

Zdroj info: wikipedie.cz, mapy.cz

Náhledové foto: Wikimedia Commons / Autor: Jiří Sedláček /  https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Overview_of_sign_at_Cimburk_Castle_in_Kory%C4%8Dany,_Krom%C4%9B%C5%99%C3%AD%C5%BE_District.jpg

 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.