Co zajímavého nabízí k navštívení moderní Zlín

Krajský úřad, budova 21 Zlín

Města, jež se mohou pyšnit historií sahající až do středověku, velice často nabízejí k vidění svá historická centra se pozoruhodnou architekturou. Krajské město Zlín sice bylo založeno už v roce 1322, ale starých památek tu mnoho nenajdete. Zato zde stojí spousta budov ve funkcionalistickém stylu, který je pro město charakteristický. Bývalé město obuvi zvědavému návštěvníkovi umí nabídnout řadu zajímavých míst. Která to jsou?

Město obuvi ve funkcionalistickém hávu

Kdyby zde v 90. letech 19. století nezačal podnikat Tomáš Baťa společně se svými sourozenci, byl by Zlín asi stále tím malým provinčním městečkem nedaleko slovenských hranic. O jeho velký rozvoj a věhlas ve světě se postarala právě firma Baťa na výrobu obuvi. S ní souvisela posléze i rozsáhlá výstavba nových budov ve funkcionalistickém stylu. Dnes k pýše krajského města patří zejména Památník Tomáše Bati nebo budova 21, zdejší „mrakodrap,“ jenž byl v době svého zrodu se svou výškou 77,5 metrů druhou nejvyšší budovou Evropě.

Památník Tomáše Bati 

Až tedy někdy Zlín navštívíte, rozhodně si nenechte ujít perlu zlínského funkcionalismu – již zmíněný Památník Tomáše Bati podle architektonického návrhu Františka Lydie Gahury. On byl ostatně dvorním architektem firmy Baťa a je autorem i dalších zlínských budov – Velkého kina, zlínské radnice, Baťovy nemocnice, Studijních ústavů a mnohých dalších.

Památník Tomáše Bati vznikl v roce 1933 rok po tragické smrti Tomáše Bati. Tvoří ho pouze opěrný systém ze železobetonového skeletu a sklo, v čem tkví genialita této budovy. Uvnitř najdete novou maketu letounu Junkers F 13, v němž Tomáš Baťa společně se svým pilotem Jindřichem Broučkem zahynuli.

Tomáš BaťaPamátník Tomáše Bati: Zdroj obrázku commons.wikimedia.org

Na kávu na terasu 21. budovy

Zajímavý pohled na celé město se vám nabídne při návštěvě terasy ve 21. budově. A budete-li se chtít občerstvit kávou, můžete využít služby zdejší kavárny.

Zlínská atmosféra má něco do sebe. Stále je totiž cítit duch Tomáše Bati a jeho podnikatelské umění. Zapsal se nesmazatelně do zlínské historie a je dobře, že o jeho úspěších lze zase svobodně hovořit.

Až byste měli dost moderní architektury a potřebovali se ponořit hlouběji do zdejší historie, máme pro vás několik tipů. Sice se jedná o zříceniny, ale i ty stojí za vidění – Zlínský hrad a Starý Světlov.

Večerní ZlínVečerní Zlín: Zdroj obrázku Pixabay.com 

Zlínský hrad neboli Hradisko

Zlínský hrad, jemuž se také lidově říká Hradisko, se nachází na vrchu Barabáš, který patří do Vizovické vrchoviny. Leží asi kilometr a půl daleko od zlínského kostela a dá se k němu pohodlně dojít pěšky buď z místní části Kudlov nebo cestou přes město právě od zmíněného kostela. Jedná se o příjemnou procházku na nedělní odpoledne. Na místě samém se nacházejí už jen nepatrné zbytky gotického hradu a informační tabule o tom, co toto místo pro Zlín znamená.

Starý Světlov

Milovníky dávné historie a zřícenin hradů jistě zaujme zmínka o Starém Světlově, který se nachází nedaleko Zlína. Dostanete se k němu z obce Provodov, kde výchozím bodem bude kostel Panny Marie Sněžné. Odtud se k hradu vine zeleně značená turistická cesta. Na místě samém pak můžete pozorovat zbytky hradu, které jsou docela viditelné. Dodnes jsou třeba patrné obvodové zdi hradního paláce.

Krajský úřad, budova 21 Zlín: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.