Chorvatsko

Do zelené zóny od poloviny června

Známý to semafor je na světě a my se můžeme těšit ne cestování do zemí takzvané zelené zóny. Cestovat budeme moci nejspíše od poloviny tohoto měsíce. Od 15. června budete tedy moci vyrazit do Řecka, Slovinska, Chorvatska nebo Bulharska. Velkou devízou bude také absence negativního testu na COVID-19. Stejně tak to budou mít také obyvatelé zmiňovaných zemí, kteří vyrazí k nám.

Tři kategorie států

Jednotlivé státy jsou prakticky rozděleny do třech kategorií dle aktuálně panující epidemiologické situace. Zelená zóna je bez testů. Nebude tedy nutné uvádět důvod cestování do daných lokalit. Do Chorvatska bude nutný vyplněný formulář s tím, že budete mít zajištěné ubytování. Jinak do zelené zóny by měly spadat i země typu Rakouska, Slovenska či Maďarska. Podle ministra by tam mělo být i Německo a Polsko. Teoreticky by se dalo takto vycestovat i na Baleáry či Kanáry. Pevninské Španělsko zřejmě tato benevolentní nebude.

Pokles mezinárodní turistiky

Mezinárodní turistika by mohla v letošním roce klesnout klidně až o 80 %. Jinak je potřeba počítat také s pravidelnou úpravou cestovatelské mapy. Vše závisí na výskytu koronaviru v daných oblastech. Některé země v zelené zóně se tak mohou ještě v průběhu času zakázat.

A co země mimo EU?

Samozřejmě budou země, kam Češi nebudou moci cestovat a také státy, kde bude nutný negativní test na COVID-19. Typické bude v tomto ohledu třeba Španělsko nebo Itálie. Mimo Evropskou unii bude pravděpodobně možné vycestovat třeba do Jižní Koreje nebo Japonska. Otevření hranic je pro Českou republiku nesmírně důležité také z ekonomického pohledu. Vždyť 80 % HDP tvoří export. Závisí na něm přibližně 50 % pracovních míst v ČR.   

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *