Františkovy Lázně a známé osobnosti – vydali jsme se po jejich stopách

Jde sice o nejmenší lázeňské letovisko z klasického severočeského trojúhelníku Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, ale to jim na kráse rozhodně neubírá. Naopak. A které slavné osobnosti si jejich léčivé prameny oblíbily?

Stačí se podívat po nejrůznějších plaketách a pomnících, které lázeňskou kolonádu i četné parky pokrývají v hojném množství. Nejvíce vypíchnout bychom však měli dva – císaře Františka I. a Johanna Wolfganga Goetha.

Po kom jsou vlastně Františkovy Lázně pojmenovány?

Máme tendenci si je spojovat nejspíše se svatým Františkem, ve skutečnosti však nesou jméno císaře Františka I., který je nechal založil v roce 1793. Málokdo to ví, ale šlo o první slatinné lázně na světě.

Dnes si tu můžete samotného Františka prohlédnout hned na dvou vyobrazeních. Tím prvním je socha již dospělého muže na koni s korunou a žezlem. O pravosti vašeho „nálezu“ vás pak ujistí jméno na podstavci. Ovšem druhé zpodobnění císaře je mnohem intimnější. Můžete ho spatřit jako malého chlapce sedícího na kouli s rybou v rukou. Plodnost a diskrétnost, hlásá tato symbolika a není se čemu divit. Vždyť se tu dodnes léčí mimo jiné i gynekologické problémy a potíže s neplodností.

Podle legendy každá žena, která si sáhne na palec levé nohy této sochy, do roka otěhotní. Ovšem pozor, dnes už není v parku vystaven originál, ale pouhá kopie. I tak je však na příslušných místech řádně vyleštěná. Originál najdete v Městském muzeu Františkovy Lázně.

Goethův ráj na zemi

Ano, přesně takhle se Johann Wolfgang Goethe při své návštěvě o Františkových Lázních vyjádřil. Dnes na jeho přítomnost upomíná půvabný pomník v podobě malé fontány. Goethe měl vůbec české lázně rád, mnoho času totiž strávil i v těch Mariánských nebo v Karlových Varech.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.