Globální oteplování může do Evropy pozvat některé nebezpečné exotické viry. Jeden už má slušně nakročeno

Komár

Odborníci zveřejnili zprávu, ze které vyplývá nepříjemné zjištění. Pokud lidstvo nezastaví globální oteplování a teplota bude stále růst, začnou se v Evropě vyskytovat tropické viry a nemoci, které jsme doteď znali pouze z rozvojových a tropických zemí.

Prognóza je taková, že například virus zika by se na východě a jihu Evropy mohl rozšířit už v roce 2050 až 2080.

Vědci zveřejnili znepokojivou prognózu

Zprávu vydali vědci z univerzity v Liverpoolu. Rozšíření viru přitom předvídají i v případě, že se severní část polokoule postaví zodpovědně k oteplování klimatu a začne se chovat šetrněji k životnímu prostředí. Virus by se rozšířil nejen v Evropě, ale i:

  • v severní Americe
  • Číně
  • na jihu Japonska

Globální oteplování, to není jenom tání ledovců

Proč je vyšší teplota tak nebezpečná? Komáři, kteří virus přenášejí, neumí regulovat tělesnou teplotu. Pokud je teplota vyšší, jeho tělo se více ohřívá. A čím teplejší prostředí, tím rychleji se virus množí. Momentálně u nás nehrozí, že by komáři ziku přenášeli. To se ale s vyšší teplotou může rychle změnit.

Foto: Pixabay

Komáří tělo je ideálním prostředím pro množení virů

Viry obecně preferují teplejší prostředí. Proto se v teplejších podnebích setkáváme s viry přenášené komáry jako je malárie, horečka dengue či právě virus zika. Jejich tělo je dokonale stvořené pro přenášení virů.

Přenašečem se komár stává už při 19 stupních, tehdy byl virus detekován v jeho slinách. Příznivé pro jejich přenášení jsou také vysoké nadmořské výšky. Virus si můžete přivézt i letadlem. Proto je letecká doprava z epidemiologického hlediska riziková.

Na globální oteplování má vliv i znečištění

Jak se bránit? Proti tropickým nemocem vědci doporučují bojovat pomocí očkování či medikace. Proti malárii například očkování neexistuje. Dalším z navržených postupů je umístit do komářích vajíček látku, která by zabránila šíření nemocí. Dospělý komár, který by měl naočkovanou tuto látku, by nemohl nemoci přenášet.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/orientace/veda/vedci-bojuji-s-komarimi-prenaseci-nemoci-novymi-metodami-vyuzivaji-i-podivuhodnou-bakterii.A211106_072601_ln_veda_ape, https://www.denik.cz/veda-a-technika/malarie-vakcina-ockovani-20210325.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.