Guerillová válka v Itálii? Protesty v režii mafie

Násilí

I v Itálii stejně jako v mnohých dalších evropských zemích dochází ke zpřísnění opatření v důsledku šíření koronaviru. Vyhlášení těchto restrikcí doprovodily nepokoje a násilné demonstrace. Podle policie tyto akce organizovaly mafiánské klany. Ostatně právě pro ně představují zákazy čáru přes rozpočet v drogovém byznysu. Vzduchem v Neapoli létaly jak kameny, tak i zápalné lahve. Napadeni byli i novináři a prezident Kampánie Vincenzo de Luca hovořil o guerillové válce…

Demonstrace na podporu restauratérů

Oficiálně měla demonstrace skutečně podpořit restauratéry, kteří jsou nucení své podniky opět zavírat a mnozí se dostanou na hranu bankrotu. Protimafiánský prokurátor Federico Cafiero De Raho se zmínil o tom, že násilí dosáhlo takové úrovně, že o pokojné demonstraci nemůže být řeč. Samotnou akci sledovalo cca 200 skútrů, které se v určitý moment rozjely a zahájily útok na bezpečnostní složky. Obviňována je nechvalně známá Camorra.

Neapol

Neapol: Zdroj obrázku Pixabay.com

Pro i proti mafii

Na jednu stranu jsou pro Camorru protikoronavirová opatření velmi nepříjemná. Neustálé kontroly policie, zavírání restaurací, obchodů atd. To všechno negativně ovlivňuje jak drogový byznys organizace, tak i vybírání výpalného a další záležitosti. Na druhou stranu je ale politická nestabilita pro tuto organizaci dobrá. Konflikty s vládou a nedůvěra v ni mafii vyhovují.

Získávání vděku chudých i firem

Mafie umí lockdownu dokonale využívat. Mimo jiné třeba rozdávala jídlo chudým nebo podporovala firmy, jež se ocitly ve velkých problémech. Samozřejmě do svých organizačních složek získává nové rekruty. Jakýsi mýtus hodného mafiána starajícího se o blízké v jižních oblastech stále funguje. Tedy podle slov šéfky parlamentního protimafiánského výboru Nicoly Morraové.

Násilí: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.