Hrad Houska je oblíbeným cílem výletníků

Renesančně přestavěný raně gotický hrad možná nevyniká rozlohou, vzhledností ani množstvím dochovaných pozůstalostí po původních majitelích, i tak jej ovšem každým rokem navštěvuje poměrně značné množství turistů. Čím to je, že historická budova s velmi netradičním názvem tolik láká? Vděčí za to především legendě, podle níž vede průrva ve skále pod hradem rovnou do pekla. Další pověst se zas opírá o tajemnou postavu černé kápi, která hlídá před nezvanými nočními návštěvami.

Něco málo z historie hradu Houska

Hrad Houska se nachází na skále, která netradičně prostupuje celým objektem, ve východní části Kokořínských lesů, konkrétně 47 kilometrů od našeho hlavního města. Budovu, která měla původně sloužit jako královský hrad, nechal vystavět panovník Přemysl Otakar II., jenž ji později svěřil do rukou šlechty. Vzhledem k ideální maskované poloze patří mezi nejlépe dochované stavby zmíněného krále železného a zlatého.

Houska, kterou si oblíbil například český básník a prozaik Karel Hynek Mácha, je chráněna jako kulturní památka České republiky. Vyniká především dokonalou akustikou, kvůli níž se v areálu často pořádají různé koncerty. Dále pak za pozornost stojí také krásná příroda v okolí nebo zachovalé nástěnné malby uvnitř interiéru.

Pověsti, které se k Housce vážou

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Stará legenda říká, že je hrad Houska vystavěn na skále, která slouží jako brána do pekla. Tajemná skalní průrva se navíc nachází přímo pod hradní kaplí. Není to však zdaleka jediná pověst, která se k místu váže. Další se opírá o velitele švédských vojsk Oronta, který byl údajně černokněžníkem a během třicetileté války se zde pokoušel získat nesmrtelnost za pomoci černé slepice.

Dvojice myslivců jej však zastřelila před dokončením rituálu a proto velitelům duch dodnes obchází hrad a straší. A není na to prý sám. Kromě něj se o odhánění případných zájemců o přespání na hradě stará také postava v mnišské kápi bez obličeje.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com