I Evropa měla svou hedvábnou stezku – kosmetickou, a startovala z oblasti Levanta

Už několik tisíc let. Přesně takhle dlouho trvá v oblasti Izraele, Palestiny, Sýrie, Jordánska a Libanonu tradice výroby vonné kosmetiky. Právě odtud se rozbíhaly četné obchodnické stezky, které vzácný náklad dopravovaly k ženám po celém orientu i do Evropy.

Svou popularitu nikdy neztratily. I v novověku se jimi inspirovalo množství umělců a kosmetických kouzelníků. Mimochodem slovo sabon, které se v této souvislosti i u nás často objevuje, není nic jiného, než židovsko-arabské pojmenování mýdla. A právě odtud se také vzalo slovo saponát ve smyslu čistící prostředek.

Mrtvé moře i středomořské bylinky

Typickými ingrediencemi byly v té době zejména nejrůznější léčivé soli, ale i esence z vonných květů nebo plodů. O něco později se přidalo i léčivé bahno z Mrtvého moře a tuto trojici hlavních ingrediencí si vlastně „levantská“ kosmetika podržela dodnes.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Často se v ní objevuje také levandule, kterou pěstovali už staří Egypťané. Tu lze zpracovat v opravdu „polních“ podmínkách, a jen málokomu je její vůně nepříjemná.

Bez Levanta bychom neměli třeba sprchové oleje

A co se od od dob starověku prakticky nezměnilo? Nejrůznější tělové oleje. Poměrně nedávno se transformovaly i na ty sprchové, které si můžeme užívat dodnes. Snadno se aplikují, přitom však vaši pleť hloubkově hydratují a chrání. Vonné esence na pokožce navíc zůstávají po dlouhou dobu, takže vás relaxační okamžiky ze sprchy budou provázet i po část dne.

Pokud jste někdy pátrali po tajemstvích vůní orientálních žen, jsou to právě oleje. Ne nadarmo byly i první parfémy právě olejové a dodnes na ně lze v orientu narazit. Nic z toho bychom však nejspíš neměli, nebýt právě šikovných mistrů v oblasti Levanta.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.