I vy můžete najít místo, kde se ukrýval král Miroslav

Panská skála

Panská skála v severních Čechách si pohrává s tvůrčí energií návštěvníků a přitahuje k sobě právem hodně pozornosti. Panská skála aneb Čertovy varhany jsou oficiální památkou, která se nachází na území Českolipska. Vzhledem k jejímu tvaru a mohutným rozměrům ji jednotlivci začali nazývat „Čertový varhany“.

Uhranula i filmové prostředí

Pro svůj jedinečný vzhled si Panskou skálu vybral jako oblast pro natáčení útěku vladyky Miroslava tým pohádky Pyšná princezna. Filmoví fanoušci tedy viděli varhany na filmovém plátně již v roce 1952.

Čertovy Varhany
Foto: Pixabay

Ne, že by příroda nebyla mocná, ale i člověk přispěl k tomuto vzhledu Panské skály. Jedná se o vedlejší sopouch sopky, který pracovníci odkryli při těžbě kamene. Ta světu odhalila nádheru sloupcovité odlučnosti čediče.

Kde můžete navštívit NPP Panskou skálu

Čedičové Varhany
Foto: Pixabay

Skály se nacházejí v Kamenickém Šenově u cesty mezi Marxovou ulicí a parkovištěm na silnici I. třídy č. 13. V současné době se nacházejí na území České republiky a díky tomu je Panská skála na seznamu našich národních památek již od roku 1933. Shodou okolností je u nás více než 120 nejhezčích přírodních zajímavostí, mezi které můžeme počítat i Babiččino údolí, Barrandovské skály nebo méně známý varhanovitý Zlatý vrch poblíž České Kamenice.

Co vše lze navštívit v jeho okolí

Milovníci starobylého pořádku ocení, že se k tomuto místu dostanete po Marxově ulici směrem od ulice Fučíkovy a Švermovy. V dosahu jsou navíc další velmi zajímavé a důležité památky. Například kostel svatého Vavřince, pozdně barokní stavba ze 17. století. Kostel objevíte hned vedle varhan v rámci sousední části Prácheň, ale k další oblíbené oblasti cestovatelů – Kamenický Šenov – se musíte vydat o kousek dále – 1,5 km severozápadně od skal. Tam narazíte na větší roubenku, která zastřešuje Sklářské muzeum Kamenický Šenov. V galerii se nejenže dozvíte něco o průmyslu a historii nejstarší sklářské školy v Evropě, ale navíc si můžete prohlédnout například skleněnou židli vyrobenou pro indického mahárádžu.

Zdroje info: kudyznudy.cz, regiontourist.cz

Náhledové foto: Pixabay