Stan

Impregnace stanu s nanotechnologií: Ani silnější déšť vás nepřekvapí

Těšíte se na kempování a pobyt ve stanu? Možná ano, ale také se obáváte počasí. To se může stát osudným i sebezkušenějším milovníkům takovéto dovolené. Tedy v případě nesprávného vybavení. Ostatně povrch většiny stanů je odolný vůči dešti jen částečně, případně skoro vůbec. Zub času navíc pracuje usilovně a bez přestávky. Jestliže stan naimpregnujete, vydrží o něco déle. Standardní impregnace ho ale spíše udusí, výsledkem čehož bude rosení a vznik další dodatečné vlhkosti. Naším tipem je proto impregnace stanu založená na nanotechnologii. Že jste o ní ještě nic neslyšeli, případně neznáte princip této ochrany povrchů? Pak jste na správném místě. My se na nanotechnologii a její princip podíváme mnohem podrobněji. Nezapomeneme ani na rozdíly mezi klasickou impregnací a nanotechnologií. V neposlední řadě se soustředíme samočisticí efekt a nano impregnaci stanu.

Nanotechnologie nejen jako vědecká disciplína

Co je vlastně nanotechnologie? Jedná se o odvětví vědy a průmyslu. V nanotechnologii se pracuje s nejmenšími částicemi hmoty, tedy s atomy. Dochází tak ke vzniku úplně nových látek, vyznačujících se inovativními vlastnostmi. Z atomů jsou složené úplně nové objekty. Jde o jakási malinkatá zařízení mající zcela miniaturní obvody. Ty jsou mnohem menší, než je tomu v případě jakýchkoli jiných obvodů. Není to dlouho, co byla nanotechnologie pouze součástí vědeckých kruhů a převést ji do praxe bylo fakticky nereálné. Postupem času se ale stalo, a to hlavně v oblasti chemické nanotechnologie. S nanotechnologií pracuje německá společnost NanoConcept. Konkrétně se zaměřuje na využití nanotechnologie pro vznik aktivních struktur chránících povrch.

Na jakém principu je nanotechnologie založená?

Kde jinde by se mohla nanotechnologie inspirovat než v přírodě? Jak živočichové, tak především rostliny mají většinou unikátní ochranu před případnými nebezpečnými okolními vlivy. Jedná se o takzvaný princip lotosového květu. Stačí se podívat na tento krásný květ a zjistíte, že voda z jeho povrchu rychle steče mimo a vůbec se na něm neudrží. Rostlina je neustále hezká a její povrch čistý. Díky specifickému povrchu jsou nečistoty odplaveny mimo květ.

Stany

Stany: Zdroj obrázku Pixabay.com

V čem tkví samočisticí princip?

Pokud konkrétní materiál budete impregnovat právě přípravkem NanoConcept, získá zcela unikátní vlastnosti podobně, jako je tomu u lotosového květu. Povrch nebude sát vlhkost, ale zaručí to, že půjde mimo něj. Bez problémů navíc odolá UV záření. Máte strach, že se barva nebo struktura povrchu nějak změní? Nemusíte, nic takového se nestane.

Předností nano impregnace je spousta

Nano impregnace je výhodná v mnoha ohledech. Ochrání především před:

  • vlhkostí,
  • mastnotou,
  • skvrnám od potravin a čehokoli jiného.

Mimo jiné se také můžete spolehnout na antibakteriální vlastnosti nano impregnace. Na takto ošetřeném povrchu nevznikají ani plísně.

Graf srovnání impregnace

Graf srovnání impregnace: Zdroj obrázku nano-concept.cz

V čem je skvělá konkrétně nano impregnace stanu?

Nano impregnace stanu dá zapomenout na jakoukoli jinou ochranu povrchů. Na teflon, vos, silikon a olej velmi rádi zapomenete. Odpuzovací schopnost proti vodě je v případě nano impregnace stanu mnohem vyšší. Když se navíc přidá odolnost vůči nečistotám, dostanete se k mnohem delší životnosti materiálu. Látka stanu, jež je naimpregnována, dýchá. Stan se tudíž prakticky vůbec nezapaří a nevznikne další dodatečná vlhkost. Určitě se také nestane, že by se impregnace jednoduchým způsobem otřela z povrchu samotného stanu. Jen tak jednoduše se to nepodaří. Pokud chcete kempování v optimálních podmínkách, nano impregnace vám otevírá cestu. Nanesení na povrch je přitom naprosto jednoduché a rychlé.

Stan: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *