Irsko

Irsko – místo, kde kostely od hradů skoro nepoznáte

Irsko: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zaujme vás zejména svou krajinou a jedinečnou architekturou. Víza sem potřebovat nebudete a procházky po okolí dokáží opravdu překvapit. A co dalšího si pro vás ještě Irsko nachystalo?

Mluvíme teď o Irsku jako o samostatném státě, nikoli o oněch šesti okresech, které se po bouřlivém období rozhodly v roce 1922 stát součástí Velké Británie. Na irský ostrov míří turisté zejména za krásami přírody a zajímavou horskou turistikou.

Irsko: Zdroj obrázku Pixabay.com

Z přírodních zajímavostí zaujmou zejména parky a pobřeží

Moře tu mají opravdu hodně. Nejkrásnější výhledy však hledejte na západním pobřeží, omývaném Atlantským oceánem. Nelze nezmínit proslavené útesy Cliffs of Moher nebo samozřejmě i nejsevernější výběžek země Malin Head. Národní parky pak protkávají četné turistické stezky, přívětivé i pro méně zdatné turisty (irská krajina je hornatá jen málo). Doporučit lze zejména Connemaru nebo Glenveagh.

Na návštěvě v irské metropoli

Nejvíce turistů se však koncentruje v Dublinu, známém jak památkami, tak bohatým nočním životem i rozvinutým turistickým zázemím. Mimochodem, žije, tu asi třetina obyvatel celé země. Ostatní města v Irsku – například Limerick, Kilkenny nebo Galway – jsou mnohem menší.

Irsko: Zdroj obrázku Pixabay.com

Mnoho památek však najdete i ve chvíli, kdy se vydáte do volné krajiny, Irsko je zemí šedivých hradů, dívajících se do moře z rozeklaných skalních útesů. Ovšem stejně velkolepě vypadají i kostely a kláštery – jen jsou poněkud menší. Na první pohled si tak leckdy nemůžete být jistí tím, na co se právě díváte. Všimněte si zejména kamenných střech, jež jsou specialitou místní architektury. Škoda jen, že z mnoha náboženských staveb zbyly už jen ruiny.

Nejstarší a nejvýznamnější památkou jsou pak neolitické 5 000 let staré chrámy a pohřebiště v údolí řeky Boyne. Jejich návštěvu byste si určitě neměli nechat ujít.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *