Itálie přesouvá Raffaelův rok na internet

art-school-of-athens-1143741_1920

Rok 2020, na který připadá výročí 500 let od smrti jednoho z nejvýznamnějších renesančních umělců, Raffaela Santiho, se měl v Itálii (a nejen tam) nést celý ve znamení jeho jména. Z mnoha akcí potom vyčnívala jedinečná výstava 120 mistrových děl v římské galerii Scuderie del Quirinale. V předprodeji bylo prodáno více než 70 tisíc vstupenek, už po třech dnech ale musela být galerie kvůli globální pandemii koronaviru uzavřena. Plán oslav se tak ocitl v troskách. Záchrannou ruku ale podává internet.

Raffael obětí koronaviru

V loňském roce se dostalo zvýšené pozornosti Leonardu da Vincimu, opět díky 500 výročí jeho úmrtí. Letošek však měl být Raffaelův. Koronavirus ale udělal těmto plánům čáru přes rozpočet. A i když se od června pomalu začíná svět vracet k normálu, resp. snaží se nějakým způsobem fungovat i v situaci, kdy jej virus stále sužuje, omezení a nepochybně také obavy lidí z cestování či ekonomických dopadů epidemie Raffaelovu roku do karet nehrají.

Galerie Scuderie znovu otevřela své brány 2. června, výstavu na Raffaelovu počest ale mohl navštívit jen zlomek těch, kteří by tak za normálních okolností rádi učinili. Právě tento zlatý hřeb oslav bohužel nelze tak jako řadu jiných konferencí, přednášek a setkání přesunout na další rok. Mnozí milovníci umění tak přijdou o šanci, která se za jejich života již asi nebude opakovat.

Villa Farnesina

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Virtuální prostor jako útočiště v době pandemie

Jistou útěchu (a tip na cestu za uměním v době, kdy cestovat není vůbec snadné) nabízí fakt, že Raffaelův rok se částečně přesouvá na internet. Co je ve virtuálním světě k vidění? Jedná se např. o skvělé video připravené galerií Scuderie, které vás provede zmíněnou výstavou.

Za zmínku stojí i virtuální putování po Itálii v mistrových stopách, které probíhá v malých skupinkách s průvodcem z řady odborníků na renesanci a její umění. Ty poskytují společnosti jako Clam Tours nebo Joy of Rome a za cenu v řádu několika málo desítek dolarů dostanete tu nejlepší možnost poznat Raffaela bez toho, aby jste se do Itálie skutečně vydali. A až tam třeba příští rok konečně vyrazíte, budete již dobře teoreticky vyzbrojeni.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com