Jak se propít Indonésií? Vsaďte na všechny odstíny kávy

Říká se, že člověk skutečně nepozná zemi, kam cestuje, dokud nedá alespoň malou šanci místní gastronomii. A pokud cestujete do Indonésie, měli byste určitě vsadit na kávu. Znáte například tu uhelnou nebo cibetkovou?

Yogyakarta nebo také Jogjakarta je město na Jávě, proslavené zejména indonéskou národní revoluci. Jde o typické indonéské město – hlučné a plné motorek a lidí. Ovšem leží na úpatí sopky Merapi, takže zde dozrává opravdu chutná a nevšední káva.

Uhelná káva vás v mnoha ohledech překvapí

Objednat si tu můžete kávu s názvem arang nebo joss. Ve volném překladu je to prostě „uhelná káva“. Arang totiž znamená v indonéštině prostě uhlí a název jossu je zase přímo odvozen od zvuku hořícího uhlí, které se hodí do sklenice kávy.

Cena je nízká Její cena nepřesahuje 5 000 Indonéských rupií (cca 10 Kč). Jedná se totiž o kávu připravenou z běžných zrn, která lze zakoupit v každém obchodě. Často se dokonce podává i běžná instantní káva. Tak proč je uhelná káva tak zvláštní?

K její výrobě bývá používána místní káva, která sama o sobě má velmi specifickou chuť. Dalším důležitým prvkem úspěchu je samotný proces varu vody. Zahrnuje obvykle velkou konvici, ve které se voda vaří na dřevěném uhlí, což dává nápoji jedinečná aroma. Jak se uhlí spaluje, proměňuje se v lék na žaludeční potíže, což v kombinaci s kávou působí jako skvělá první pomoc na běžnou cestovatelskou nevolnost. Ano, uhlí se totiž do nápoje opravdu hází.

Není bez zajímavosti, že první kopi joss byla představena na místním trhu teprve v roce 1965. Rychle si však získala proslulost v celém světě.

Cibetková káva – kontroverze za vysokou cenu

Další asijská káva, která vzbuzuje hodně vášní, je káva luwak alias cibetková. Je získávána z trusu cibetek, jež stráví kávové obaly ale samotné zrno zanechají neporušené. Někdo říká, že jde o výjimečný zážitek, jiný na ní nevidí nic výjimečného. Ovšem pokud to chcete přece jenom zkusit, využijte možnosti přímé konzumace v Indonésii. Všude jinde je totiž výrazně dražší, byť ani tady nejde o úplně levnou položku.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.