Jak vybrat ideální letní dovolenou. Co hraje roli? 

Maledivy

Kde jsou ty časy, kdy Češi neklidně čekali na katalog několika cestovních kanceláří, aby si mohli vybrat svou příležitost k pobytu nebo si poctivě vybrat zájezd, který jim vyhovuje. Web postupně posílá tyto barevné katalogy do zapomnění a na webových stránkách cestovních kanceláří můžete objevit mnohem obsáhlejší nabídku než v papírových katalozích. Ale hlavně, weby jsou aktualizované o jejich dostupnosti a vybraný si rychle zarezervujete.

Slevu nemusíte mít vždy zadarmo

Cestovní kanceláře a organizace mají v současné době nabídky plné zajímavých slev, ale ne všechno, co se třpytí, je zlato. Výběr zájezduVýběr zájezdu by neměl být otázkou několika minut klikání abyste si vybrali nejlevnější možnost a hurá, máme nakoupeno. Ještě než horlivě klepnete na tlačítko rezervovat nebo dokonce zakoupit zájezd, zkrátka a dobře existuje pár zásadních kroků, které byste neměli vynechat. 

Zaprvé by mělo být samozřejmé, že si prostě zkontrolujete nabídku, počítáte rozmezí nákladů, na jedné z mnoha destinací pro porovnávání zájezdů a často zjistíte, že „úchvatná“ nabídka nebyla tak skvělá.

Nebojte se využít srovnávačů pro získání nejlepší ceny

Pravděpodobně nejznámějším vstupem je Invia.cz, která inzeruje několik milionů návštěv od stovek cestovních organizací. V každém případě mějte na paměti, že navzdory tomu, že Invia často zveřejňuje, že zajišťuje kvalitu nabízených návštěv, nemusí tomu tak být neustále. Stejně jako jiné srovnávací portály je pouhým prostředníkem a nezbytnou kvalitu zajišťuje příslušná cestovní kancelář. 

Dávejte si pozor na kvalitu zvolené dovolené

Další srovnávače nabízí menší výběr, ale skvělé zapojení klientů. A navíc nabízí zájezdy od jiných cestovních organizací. Mnoho z nich často inzeruje podstatně levnější zájezdy. Ať tak či onak, na určitých portálech nelze zájezd zakoupit přímo, po jeho výběru budete přesměrováni konkrétně na adresu cestovní kanceláře!

Čtěte recenze a ptejte se na zážitky vašich známých

Přestože nabídky návštěv na těchto srovnávacích místech vypadají lákavě a vyzdvihují kvalitu celých pobytů a jednotlivých destinacích, vaším dalším krokem by měla být kontrola bodů zájmu. Výběr výletu pro celou rodinu rozhodně není levnou záležitostí a neměli byste ho zanedbat stejným způsobem, jako kdybyste kupovali zimní čepici. Pokud jste si vybrali termín, cíl, ubytování a služby, doporučuji pro začátek navštívit stránky daného ubytování a zkontrolovat služby a náklady inzerované pro návštěvníky. Tu a tam zjistíte, že platba přímo v hostinci vás vyjde o trochu levněji.

Kromě toho si vyhledejte zkušenosti a recenze s ubytováním a cíle od samostatných hostů, kteří podrobně popsali své zkušenosti jak na cestovních portálech a srovnávačích, tak konkrétně na webových stránkách hotelů. Tyto příběhy jsou pravidelně doprovázeny jejich fotografiemi, které se mohou značně lišit od barevných a lákavých záběrů v katalozích cestovních specialistů. Například se vám objeví fotografie plesnivých koupelen, nechutné připravované jídla nebo úroveň pokojů, které připomínají spíše vězeňské cely. Dovolená u mořeDovolená u moře nemusí tedy dopadnou vždy dobře!

Léto

Foto: Pixabay

Jaký je rozdíl mezi agenturou a cestovní kanceláří

Mnoho lidí stále nevidí žádný rozdíl mezi těmito dvěma pojmy, ale je to obrovský rozdíl. Cestovní kanceláře připravují nabídky, uzavírají smlouvy s ubytovacími a dopravními společnostmi a organizují administrativu v cíli. Agentury pouze přeprodávají za provizi. V rámci nákladů si toho nevšimnete, je to stejné jako u cestovní kanceláře. Drobným zádrhelem je, že agentury nemusí mít ochranu proti insolvenci, ale to si ověříte u CK. Výhodou cestovních agentur je naopak to, že mají zpravidla širší nabídku od několika cestovních kanceláří. Proto si nezapomeňte hlídat srovnání cen agentursrovnání cen agentur!

Co ještě hraje roli

Zejména je důležité si včas rezervovat dopravu i pohodlí. Je odůvodnitelné, že s přibývajícím časem se náklady na tyto služby zvyšují a zároveň se snižuje nabídka. Ačkoli existuje šance, že můžete objevit mimořádnou výhodnou nabídku na poslední chvílina poslední chvíli, a to může být proto, že mnoho jednotlivců si rezervuje ubytování ve více oblastech, aniž by museli platit rezervační náklady. Ostatní pak zruší, takže se dostupnost vždy aktualizuje a zároveň se objeví ta nejlepší. Samozřejmě je podstatné ověřit si vybrané ubytování v recenzích od minulých klientů a zkontrolovat katalogové ceny konkrétně u daného ubytování.

Pokud se rozhodnete stát se pravidelnými cestovateli, nezapomeňte si koupit stírací mapystírací mapy, abyste si zaznamenali navštívená místa!

Zdroje info: flymeto.com, 5nej.cz


Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.