Jak vypadá cesta kapky vody? Dost možná jinak, než si myslíte

Voda je v poslední době hojně skloňovaným slovem. A není divu – jde o opravdu vzácnou komoditu. Jedna kapka pro nás může být poslední kapka pro někoho jiného – tak zní motto unikátní „Cesty kapky vody“ od společnosti Grohe.

Ta se snaží v současnosti svou kampaní edukovat širokou veřejnost o tom, jaké úsilí stojí za výsadou pitné vody. Doufá samozřejmě, že tento názorný „postup“ donutí veřejnost zamyslet nad její spotřebou.

Proč právě voda?

Kampaň byla spuštěna na Mezinárodní den vody a navazuje na předchozí dva ročníky. „Kampaň zahrnovala sérii postů, ve kterých jsme upozornili na důležitost vody, následně lidi přivedli na microsite, kde jsme jim vysvětlili cestu vody v přírodě, a na konec jejich znalosti otestovali v kvízu,“ říká Václav Kužílek. A to ještě není vše, proto dodává: „Cílem letošní kampaně bylo jednoduše a hravě vysvětlit, co se vlastně skrývá za každou kapkou spotřebované vody.“

A bylo možné se dozvědět opravdu zajímavé věci. Na microsite si kromě koloběhu vody mohli návštěvníci spočítat vlastní vodní stopu díky vodní kalkulačce. Pro mnohé šlo o zajímavá čísla. Samotná kalkulačka byla totiž připravena velmi přesně, a to podle údajů H2Ospodářů už v loňském roce a otázkami mapovali chování lidí a jejich spotřebu vody.

Jaký je váš vztah k vodě

Z celé akce vyplynulo například, že úspornou myčku nebo pračku by potřebovalo 35 procent Čechů. Patříte také mezi ně? A bez zajímavosti není ani to, že úsporné sprchové hlavice, které za měsíc ušetří až 2 500 litrů vody, používá už 46 procent domácností.

01_vodopady

Foto: Pixabay

Věděli jste ale, že vodní stopa není jen to, kolik litrů nám proteče kohoutky? Ve skutečněji jde o celkové množství vody vynaložené na vypěstování a výrobu všeho, co používáme, oblékáme, jíme, nakupujeme a prodáváme. A mnohdy může naši „vodní stopu“ zvětšit i zdánlivá maličkost. Z odpovědí respondentů například vyplynulo, že 54 procent respondentů si dá aspoň tři piva týdně. To zvětší vodní stopu o 63 litrů denně. A to rozhodně není málo.

Díky maličkostem můžete ušetřit i vy

Kampaň se ovšem snažila ukázat nejenom to, jak dlouhá cesta se skrývá za sklenkou čisté vody, ale také to, jak lze díky maličkostem opravdu výrazně snížit spotřebu vody v domácnosti. Můžeme začít třeba u používání kelímku s vodou. Pokud si ho vyberete místo otevřeného kohoutku, pak můžete ušetřit i 25 litrů vody na jedno čištění zubů. A pětiminutová sprcha místo koupele vám ušetří 25 až 125 litrů vody. I malá změna může mít obrovský dopad a každá kapka se počítá.

Zdroj: Cesta kapky vody | Protext – PR služby ČTK, Voda Limited: Projděte s námi cestou vody

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.