Jeskyně v ČR – tyto mají otevřeno i v zimě

Bývá nepsaným pravidlem, že útroby krápníkových jeskyní jsou pro návštěvníky během zimy uzavřeny. Naštěstí se najdou i výjimky. A my pro vás dnes máme hned dvě. Takže pokud nevíte, kam v zimě s rodinou vyrazit. Určitě se vám budou hodit.

Naším prvním tipem jsou Bozkovské dolomitové jeskyně v Českém ráji, druhým pak Javoříčské jeskyně u Slavětína na Střední Moravě. Do kterých se necháte nalákat vy?

Nejdelší dolomitové jeskyně v České republice

Ano, tímto rekordem se Bozkovské dolomitové jeskyně v Českém ráji skutečně pyšní. Nepatří k příliš známým turistickým zajímavostem u nás a o to více potěší, že si jejich krás lze užít i v zimě, kdy je všeobecně zájem návštěvníků o podobné objekty malý. Stačí si s sebou vzít jen teplé vybavení. Malé děti nejsou problém, trasa je jen minimálně náročná.

Každý rok si přijde jedinečnost těchto jeskyní prohlédnout více než 70 000 návštěvníků. A co je sem láká? Především velkolepý Jezerní dóm, jehož dno vyplňuje opravdu velké podzemní jezero. Jde o pohled jako z pohádky. Krápníková výzdoba se odráží na jeho hladině a pokud vyzkoušíte i akustiku, nevyjdete z úžasu.

A jak je to s tou otevírací dobou? Mimo sezónu sem lze vstoupit obvykle po celý týden a to od 8:00 do 15:00 hod. Jen v lednu až březnu a poté v listopadu až v prosinci je o víkendech zavřeno. Ale pohlídejte si výjimky. Některé státní svátky a další významné události vám tuto památku zpřístupní i v tyto dny.

Javoříčské jeskyně se pyšní nejbohatší výzdobou u nás

Najdete tu přes čtyři metry vysoké stalagmity nebo třeba Dóm gigantů. V roce 2015 prošla celá vyhlídková trasa rekonstrukcí. V prosinci mají bohužel zavřeno, ale jinak se sem mimo sezónu dostanete od úterý do pátku a to ve dvou vstupech – 10:00 a 13:00 hod. Důvodem je zimování netopýrů a vrápenců, které není vhodné příliš vyrušovat.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.