Jeskynní malby v alžírském pohoří Tassili jsou památkou na dávné obyvatele Sahary

Ani se nechce věřit tomu, že ještě před téměř sedmi tisíci lety byla oblast Sahary travnatou savanou, v níž žili pastevci a lovci. Nynější její ráz největší pouště světa tomu vůbec neodpovídá. Dokladem vyřčeného jsou ovšem velmi cenné jeskynní nástěnné malby, jež se nacházejí v Alžírsku. Kde přesně je najdeme a co znázorňují?

Kamenitá Sahara s nekonečnými pláněmi

Možná vás ani nenapadne, že Sahara je ve skutečnosti z větší části pokrytá kamením a že písek tvoří jen menší část jejího povrchu. Ostatně její arabský název El sahara v překladu znamená poušť nebo nic, což přesně vystihuje její podstatu. Kdo nerad pozoruje duny a nekonečné pláně, pro něho je Sahara opravdu ničím ve srovnání s bohatstvím a krásou našich středoevropských lesů a hor.

Alžírské pohoří Tassili skrývá unikátní nástěnné kresby

Ve vzdálenosti přibližně 1 300 kilometrů jižně od hlavního města Alžírska, severovýchodně od pohoří Ahaggar se nachází pohoří Tassili. U jeho zrodu stála sopečná činnost a tvoří ho zejména prvohorní břidlice. Tassili je náhorní plošina z pískovce, kde skalní masivy silně rozhlodané erozí vytvářejí spletité úzké chodby a vysoké skalní stěny. A právě na nich se nacházejí unikátní jeskynní kresby, které stvořily umělecky nadané ruce obyvatel, jež zde žili v období mladší doby kamenné.

Foto: Wikimedia Commons / By gbaku – Flickr [1], CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3018325

Henri Lhote a výstava kopií kreseb v Paříži

Podle znázorněných velkolepých obrazů nevyčíslitelné historické ceny se tito lidé živili převážně lovem zvěře a pastevectvím. O jejich objevení se zasloužil francouzský etnograf a archeolog Henri Lhote (1903-1991), jenž v Alžírsku pobýval již v polovině třicátých let minulého století, Saharu procestoval křížem krážem a který patřil k největším odborníkům na život saharského obyvatelstva. Vznik kreseb datoval do období 6. tisíciletí př. n. l. Jejich význam spočívá zejména v tom, že znázorňují vývoj osídlení na Sahaře i postupnou změnu jejího klimatu a svým způsobem fungují jako venkovní starodávný archiv. Henri Lhote se svými kolegy pořídil kopie těchto kreseb, z nichž v roce 1957 v Paříži uspořádal výstavu.

Velká část pohoří Tassili je součástí národního parku Tassili n´Ajjer, který je od roku 1982 zapsán na seznam památek UNESCO.

Zdroj dat: Wikimedia.org

Foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.