Jet lag: Jak vyzrát nad nepříjemnou pásmovou nemocí

Cestování rozšiřuje obzory. Jsou s ním ale spojeny také zdravotní obtíže, které na cestovatele číhají a v nejméně vhodnou chvíli je navštíví. Mezi ně patří i nepříjemná pásmová nemoc neboli jet lag. Jak se s ní popasovat?

Proč pásmová nemoc vzniká

Létání v letadle přiblížilo daleké destinace. Například do Austrálie se člověk již nemusí trmácet na lodi několik měsíců jako v minulosti, protože letadlem z Prahy by mu cesta zabrala asi 20 až 27 hodin, počítáme-li i mezipřistání. Po dlouhém letu, překračujícím minimálně dvě časová pásma, se obvykle přihlásí nepříjemné projevy narušení cirkadiánního cyklu, což jsou vlastně vnitřní biologické hodiny. Ty určují dobu bdělosti a dobu spánku. Přitom zdravotní problémy jsou horší při letu na východ a u starších osob.

Foto: Pixabay

Projevy jet lag

Tělo se vlastně nestihne adaptovat na rychlou změnu času a svou nespokojenost dá na vědomí únavou, malátností, dezorientací, nespavostí, bolestí hlavy, dehydratací, podrážděností, a dokonce i iracionálním chováním. Není to právě příjemné se po příletu potýkat s těmito problémy, když by místo toho měl být člověk naladěný na poznávání nových krajů, případně na aktivní účast na nějaké konferenci.

Co platí na pásmovou nemoc

Ti, co s jet lag mají bohaté zkušenosti, radí si s předstihem zvykat na čas v místě, kam máte namířeno. Buď budete ubírat spánek, nebo chodit dříve spát. To podle toho, jestli poletíte na východ, nebo na západ. Dobrá rada je nastavit si hodinky při nástupu do letadla na čas, který je v cílové destinaci. Jedná se o psychologický efekt, ale zabírá. Špatné není si také vytvořit časovou rezervu, čeká-li vás důležitý úkol. Prostě přijedete o něco dříve. Podstatné je dodržovat pitný režim a nevystavovat se dehydrataci, kterou způsobuje klimatizace v letadle.

Zdroj info: wikipedie.cz

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.