Jezero Weissee v Rakousku a cesta na vrchol Medelzkopf

Alpská krajina

Podnikněte pár nádherných výletů do Vysokých Tatrách. Jedním z těchto cílů je jízda lanovkou k jezeru Weissee a poté výstup na vrchol Medelzkopf ve výšce 2 762 metrů. Nakonec sestoupíte z nejvyššího místa Medelzkopfu kolem jezer Weissee a Grünsee na odpočívadlo.

Lanovky na Weissee

Na vrchol k Weissee lze přijet lanovkami Rudolfshütte I a II, cestou je ještě jedna přestupní stanice u Grünsee. Lanovka vás vyveze na chatu Rudolfshütte ve výšce 2 315 m nad mořem, takže i v létě tu objevíte velkou sněhovou pokrývku. Doporučujeme, abyste si před výletem zkontrolovali klimatické údaje. Cestou na Medelzkopf se vám bude hodit kabát nebo větrovka, odolné vyšší boty a trekingové šály.

Bílé jezero Weisssee

Vystoupíte z lanovky u chaty Rudolfshütte, kde je možnost se dobře najíst a pohodlně se ubytovat. Okamžitě vás ohromí čisté studené ledovcové Weisssee. V srpnu se dá krásně obejít, ale pokud sem zavítáte v červnu, je tu kolem jezera ještě sníh. Sklouzněte k jezeru Weissee a vydejte se po značkách k vrcholu Medelzkopfu.

Jezero Weissee
Foto: Pixabay

Výšlap na Medelzkopf (2 762 m n. m.)

K vrcholu Medelzkopf se můžete dostat sedačkovou lanovkou, která vede od jezera Weissee. Na tomto místě je to už jen 160 metrů výškových. Pokud máte rádi výzvy, vydejte se nahoru kolem jezera Weissee. Cesta je ověšena rakouskými praporky. Pro začátek se jde po menších kamenech, kde se hodí trekové sloupky. Prvotní úsek je vcelku jednoduchý, konečný výstup k dřevěnému kříži je trochu náročnější. Nejproblematičtější je úsek, který začíná za dřevěným křížem ve výšce 2 515 m.

Kameny se neustále zvětšují, v několika místech jsou vysoké více než 3 metry. Sloupky si dejte do batohu, abyste měli volné ruce a vylezte po čtyřech nahoru. Od kříže k Medelzkopfu by to mělo trvat 45 minut a ujdete 1,2 km. Podstatné je řídit se značením a nesejít z cesty, promyslet si každý výstup a nepodstupovat zbytečná nebezpečí. Odměnou za náročné stoupání vám bude pohádkový výhled na jezero Weissee, jezírko Medelzlacke a okolní horské velikány. Na závěr stezky je dán kovový kříž, ke kterému prostě musíte jít a vyfotit se u něj. s. Stejnou cestou se pak můžete vrátit k jezeru Weissee pod chatou Rudolfshütte.

weisssee jezero
Foto: Pixabay

Jdeme nazpět ke Grünsee

Pokud chcete sejít dolů k jezeru Grünsee, vydejte se od chaty po červeně označené cestě. Cesta je dlouhá 4,4 km a zabere vám téměř 1,5 hodiny. Jdete po malých kamíncích, místy objevíte dojnice a koně. Po celou dobu můžete pozorovat scenérii Vysokých Tater. Jezero leží pod Weisssee a je menší, ale na první pohled vás zaujme svou nádhernou zelenou barvou a průzračnou vodou. U jezera si udělejte poslední malou přestávku a pak hurá na parkoviště.

Zdroje info: kudy z nudy.cz, cestujeme.cz

Náhledové foto: Pixabay