Jízda na motocyklu – jak bezpečně havarovat

Nemělo by se to stávat, ale stává se to. Někdy stačí malá nepozornost, jindy jsou ve hře mnohem horší faktory. Nicméně pokud nejedete úplně bezhlavě, můžete dopady své nehody na motorce značně zmírnit.

Ovšem stejně důležité je i to, co uděláte potom. Poradíme vám s nejlepším postupem a také řekneme, co docela určitě nedělat.

Když víte, že se blíží havárie

Berte tenhle návod jako jakýsi krizový postup, který se vyplatí naučit dopředu. Zpaměti – pěkně jako básničku. Musíte si ho zažít, abyste byli schopni ho v krizové situaci použít. Koneckonců, totéž vás budou učit ve specializovaných kurzech, které se touto problematikou zabývají. Určitě je doporučujeme absolvovat. Ale než se k tomu dostanete, pamatujte si tohle.

  • Brzděte – ano, je to samozřejmost, ale když budete mít jen trochu podezření, že se k něčemu schyluje, prostě na to dupněte.
  • Vyberte si, kde se i se svým strojem položíte na zem. Můžete tak udělat ve chvíli, kdy ještě stroj ovládáte a nečekat, kam až dokloužete.
  • Jakmile se dotknete země, pusťte se. Těžký motocykl vás snadno může zavalit.
  • Snažte se také maximálně uvolnit svaly. I když je to těžké, opět předejdete zraněním (stačí si vzpomenout, jak málo zranění bývají po nehodách opilí lidé – jejich svaly se totiž díky zpomaleným reakcím ani zatnout nestihnou).
  • Až si budete myslet, že jste bezpečně doklouzali, napočítejte do pěti, než se začnete zvedat. Váš smysl pro rovnováhu totiž může být nehodou značně ovlivněn a vy tak ve skutečnosti budete pokračovat v pohybu, i když si budete myslet, že už stojíte.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Po nehodě se určitě nesnažte vstát, mnohem lepší bude se z místa nehody odplazit. Pravděpodobně vám to půjde rychleji, navíc se nestanete nechtěnou překážkou pro další účastníky provozu. Záleží samozřejmě na tom, kde havarujete. Jakmile budete v bezpečí, zkontrolujte, že jste v pořádku – ne dříve. Hledejte krvácení apod.

A co dělat dál?

Poté obhlédněte situaci a zavolejte sanitku, případně policii apod. Je-li to jen trochu možné, pořiďte fotografie celého místa nehody. Pomohou vám zachovat důležité detaily. Hodí se také hlasový záznam v telefonu. Okamžitě namluvte všechno, co si z nehody pamatujete. Později vám může paměť značně selhávat. To je velmi důležité v případě, kdy jste se stali účastníkem dopravní nehody s více osobami. Pomůžete tak policii i sobě.

Pokud je to jen trochu možné, odtáhněte motorku z cesty. Opět záleží na frekventovanosti úseku. Pokud se na to necítíte, motá se vám hlava apod, raději do silnice nevstupujte. Vyplácí se zbytečně neriskovat. Nebyli byste první ani poslední, kdo samotnou nehodu přežil, ale doplatil na její nezvládnutý „dojezd.“ Takže hodně štěstí a výletování na motorce zdar!

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.