Kam za prvními jarními kvítky ve městech. Parky i botanické zahrady

Pozorovat jarní kvítky po dlouhé zimě je vždy velmi příjemné. A pokud nemáte to štěstí, že vlastního zahrádku, na které vám rostou sněženky, bledule, talovíny a další poslové jara, budete za nimi muset vyrazit na výlet. Mnohdy jsou ale opravdu blízko a ukrývají se v místním parku nebo méně známé botanické zahradě.

Botanická zahrada Na Slupi v Praze

Pokud bydlíte v Praze, nebo si sem plánujete udělat v jarních měsících výlet, nenechte si ujít krásnou botanickou zahradu v ulici Na Slupi. Nachází se jen kousek od Karlova náměstí a je bohatá na opravdu pestré spektrum nejrůznějších jarních květin. Ideální dobou pro návštěvu je zhruba konec března a začátek dubna, kdy jsou jarní květiny v plném rozkvětu. Pokud se chcete pokochat sněženkami a bledulemi, dorazte o něco dříve. Kromě expozice venkovních květin zde najdete i velké skleníky plné tropických rostlin.

Příměstské parky i zahrádky u sídlišť

Jarní květiny můžete sledovat na zahrádkách, ale také je najdete v některých parcích ve městech a na sídlištích. Stačí se jenom pozorně dívat. Sněženky, bledule, ale později i třeba fialky, jsou totiž poměrně rozšířené, takže je jistě najdete i ve svém městě.

Foto: archiv autorky

Jaké jarní květiny můžete pozorovat?

A jaké druhy jarních květin můžete obdivovat? Typicky jde například o bledule a sněženky. Spolu s nimi hned na samém začátku jara své kvítky ukazují také žluté talovíny. Ty běžně kvetou klidně již v únoru. K nim se přidávají také čemeřice. Jejich květy nejsou tolik barevně výrazné, ale za to jsou o něco větší. Další na řadě jsou prvosenky, jaterník podléška nebo ladoňky. O pár týdnů po těchto květinách se přidávají také oblíbené tulipány, narcisy nebo hyacinty. Výsledkem tak jsou pestré barvy, které dokážou rozzářit jarní dny. Když si najdete oblíbené lokality s těmito krásnými jarními květy, rozhodně nebudete litovat.

Náhledové foto: archiv autorky