Katedrála Notre-Dame dostane nejspíš svůj původní vzhled. Bude to však chvíli trvat

Katedrála Notre-Dame: Smutnou událost, při níž požár tuto nádhernou stavbu téměř zničil, si Francouzi připomínají 15. dubna, kdy zvon v jedné z věží manuálně rozezní pověření pracovníci. Na fungující elektřinu a dokončení oprav si budou muset všichni ještě pár let počkat.

Požár katedrálu výrazným způsobem poškodil

Původním plánem bylo podle prezidenta Emmanuela Macrona dokončit vše potřebné do pěti let. To sice slíbil, ovšem rekonstrukce jako taková zatím pořádně nezačala. Hojně se diskutovalo také o způsobu rekonstrukce. Ve hře byla také nová, moderní podoba katedrály. Podle všeho by ale její podoba měla zůstat zachovaná.

Jako první začali dělníci ve francouzské metropoli rozebírat poškozené lešení, které kolem katedrály stálo v době požáru. Zdeformované kusy kovu nebylo snadné rozebrat. Lešení totiž tvoří asi 40 000 součástek v pokrouceném stavu od plamenů. Po lanech tak bylo postupně spuštěno kolem 200 tun kovu.

Foto: Pixabay

Notre-Dame si svůj původní vzhled patrně zachová

Vláda tehdejšího premiéra Édouarda Philippea po požáru oznámila, že zvažuje vypsání mezinárodní architektonickou soutěž na obnovu katedrály. To samozřejmě vyvolalo vlnu kritiky u zastánců původní podoby. Emmanuel Macronn se v té době nápadu nebránil. Moderní pojetí v jednom ze svých prohlášení nazval „soudobým architektonickým gestem“. Situace se ale zřejmě obrátila. Z průzkumů veřejného mínění všeobecně vyplývalo, že si veřejnost přeje, aby opravený Notre-Dame vypadal přesně jako před požárem.

Zřejmě proto prezident opakovaně slíbil dokončení oprav do roku 2024. To by podle odhadů nebylo možné při vypsání mezinárodní architektonické soutěže a zpravování nového návrhu. Je proto zřejmé, že skutečně dojde k zachování původního vzhledu. Zda se ale vše stihne podle plánů a slibů uvidíme za několik let.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/protest-proti-rekonstrukci-katedraly-notre-dame-text_2112082252_ern, https://www.denik.cz/veda-a-technika/notre-dame-objev-sarkofag-20230316.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.