Když mexickým mužům žena vládne

Mexiko

Přemýšlíte někdy o tom, jaké by to bylo, kdyby na Zemi vládly ženy? V některých místech na světě se tyto myšlenky proměňují v realitu. Společenství vybraných kmenů řídí výlučně ženy a dědí veškerý majetek. V tomto duchu funguje také kultura Zapotéků, kmene žijícího v mexickém státě Oaxaca.

Co jsou zač?

Zapotékové jsou původně válečný národ, který obýval (a dodnes obývá) jižní část Mexika. Centrem jejich říše bylo město Monte Albán, kterému vládli až do příjezdu Španělů. Pyšní se zachovalou bohatou kulturou, nádhernými barevnými kroji a také pro Středoevropany poněkud netradičním rozdělením rolí. V zapotécké kultuře totiž vládnou ženy. A to nejen v domácnosti.

Ženy vládkyně

Zapotécké ženy (nazývané také Tehuanas) se významně liší od mužů, především svou výškou a kyprými tvary. Muži vedle nich vypadají podstatně menší. Tehuanas si nenechají nic líbit, jsou velmi akční, asertivní a podnikavé. Vždyť začaly ovládat veškerá tržiště jižního Mexika! Hlavní práci mužů totiž tvoří zemědělství a ženy musely v průběhu let přijít na to, jak vypěstované plodiny nejlépe zpeněžit.

ženyŽeny: foto Pixabay

Ženy samotné jsou velmi sebevědomé a jsou vychovávány tak, aby zvládly ukočírovat práci i rodinu. Dokonce sami muži se o nich vyjadřují jako o schopnějších a chytřejších. A podle historických zápisů na tom nejspíš něco bude.

Historie trvá

O zapotécké ženy se začali zajímat různí učenci. V 19. století studoval Zapotéky etnolog Frederic Starr, který zjistil, že místní ženy opravdu umí přemýšlet lépe než jejich muži a jsou více aktivní. Některé kulturní aspekty se však ani u Zapotéků nemění. Co se sexuálního života týče, u žen se stále dbá na předsvatební čistotu, zatímco muži by si měli co nejvíc užít. Žena je také povinna mít děti, role matky je u Zapotéků velmi důležitá a uctívaná. I přesto však mají Tehuanas sebevědomí a obchodního ducha na rozdávání. Neměly by se od nich české ženy přiučit?

Zdroj: https://www.national-geographic.cz/clanky/posledni-matriarchaty-sveta-vime-jak-ziji-20161026.html

Mexiko: náhledové foto Pixabay

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.