Konec obav z ozbrojeného přepadení. Budeme se konečně moci účinněji bránit díky legislativě?

V posledních letech to vypadá, jako kdybychom se během cestování po ČR měli kromě nezbytné lékárničky (a znalostí o cílové destinaci) vybavit i něčím ostřejším. Leckdy to tu vypadá spíše jako na Divokém západě než v civilizované zemi.

Tomu by však již měl být brzy učiněn konec. Tedy doufáme v to. Pojďme se podívat na návrh, podaný skoro polovinou Senátu ČR , který v minulých dnech rozvířil české vody. Předem je třeba říci, že nemění přímo Ústavu ČR, ale Listinu základních práv a svobod.

Budeme mít „právo na obranu se zbraní“ zakotveno v Ústavě ČR?

Sem se dostal jako součást ústavního pořádku ČR. Podstatou návrhu je vložení jediné věty v čl. 6 odst. 4: ta nám konkrétně říká, že „Právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon.“ Co nám tedy tato konkrétní věta říká? Především to, že stát totiž není schopen za všech okolností garantovat vaši obranu a obranu vašich nejbližších.

Foto: Pixabay

To ovšem neznamená, že se nějak výrazně rozvolnila pravidla pro držení zbraní, jak se nás o tom snažila přesvědčit některá senzacechtivá média. Nová klauzule, která jde nyní schválená zpět k finálnímu jednání do Senátu ČR, totiž nikoho neozbrojuje, jen zachovává do budoucna současný bezproblémový a vysoce funkční stav v naší zemi, která patří k těm nejbezpečnějším na světě. A takovou, právě díky této ústavní pojistce, má zůstat.

Zbraně i (ne)zbraně

Všichni si obvykle pod tímto pojmem představujeme jen běžné pistole, ale ve skutečnosti je ve hře vše, co nám může nějak přispět k obraně. Navíc, návrh legislativy cílí na všechny, tj. nejen na vlastníky zbrojních průkazů, ale i na všechny z těch, kteří by chtěli i nadále v budoucnosti využít, jako nyní, i sebeobranných prostředků. Třeba pepřových sprejů, které jsou na západ od nás zakazovány a zejména ženy, senioři či slabší lidé tak přicházejí o možnost účinné obrany.

Jde tedy o něco, co využije opravdu každý z nás. A to třeba i k větší bezpečnosti během dovolené a na cestách.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=36863, https://www.novinky.cz/domaci/clanek/pravo-branit-se-se-zbrani-v-ruce-bude-ustavne-garantovano-40366780

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.