Konec přilepených aktivistů Poslední generace – od své taktiky ustupují, ale své prostesty plánují zviditelňovat jinak

Konec přilepených aktivistů Poslední generace – od své taktiky ustupují, ale své prostesty plánují zviditelňovat jinak. Dozajista si pamatujete zprávy z médií, ve kterých se pravidelně objevovala informace, že se klimatičtí aktivisté z německého hnutí Letzte Generation (Poslední generace) lepili k silnicím, k podlahám muzeí, ministerstev či stadionů.

První takovéto protesty provedla skupina, která dlouhodobě usiluje o radiální změnu politiky na proklimatickou, na silnicích Rakouska a Německa 24. prosince 2022. Policie v Berlíně eviduje 550 akcí těchto aktivistů a státní zastupitelství v hlavním městě Německa vedlo v roce 2023 proti aktérům protestů 3700 řízení.

Protesty nebyly brány právě pozitivně

Ačkoliv je Poslední generace již méně aktivní, v minulosti se nejen občané, ale také politici z vládnoucí strany Zelených vyjadřovali rozhořčeně a často označovali jejich jednání za kontraproduktivní.

Nyní se však tito zastánci proklimatické změny rozhodli, že se již dále nebudou k silnicím či jiným místům přilepovat. Svůj protest, po skoro dvou letech blokád silnic, vyjádří jinými formami protestu. Od března zvolí tzv. shromáždění neposlušnosti.

Foto: Pixabay

Místo lepení k silnicím plánují jinou taktiku

Aktivisté chtějí po celé zemi svolávat tato shromáždění a místo rozdělení do malých skupin a blokování silnic, chtějí ve větších skupinách pořádat shromáždění neposlušnosti.

Přímou a mnohem častější konfrontaci s činiteli odpovědnými za ničení klimatu hodlají politiky přimět, aby se vyjádřili před kamerami a veřejně.

Pro protesty si chtějí mnohem častěji nacházet místa, kde dochází k fosilnímu pustošení jako například v minulých obdobích protesty na letištích, v areálech elektrárenských společností (RWE) nebo na ropovodech.

Zdroje:  https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/klimaticti-aktiviste-z-posledni-generace-konci-s-prilepovanim-k-silnicim, https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-posledni-generace-konci-s-prilepovanim-k-silnicim-40458936

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.