Kouty nad Desnou lákají nejen na koloběžky

Lanovka v Koutech nad Desnou

Písemné zmínky o této lokalitě se dochovaly z roku 1718. A zůstaly součástí obce Loučné nad Desnou, což je neustále okres Šumperk. V Koutech jde najít největší lyžařský areál na Moravě, který jako jediný disponuje šestisedačkovou lanovkou u nás. Jelikož se zde nachází konečná stanice železniční tratě, jde o turisty vyhledávanou oblast, do níž se dá dopravit poměrně levně.

Doporučujeme navštívit následujících pár míst, které oplývají zajímavou historií. A věříme, že jejich návštěvou se rozhodně nezklamete. K tomu je spousta míst snadno dostupná!

1. Papírna z Velkých Losin

Velké Losiny, ležící severně od Šumperka v krásném údolí řeky Desné, jsou jedním z nejznámějších míst v podhůří Jeseníků. Jsou známé nejen svou bohatou a kuriózní historií, staletou lázeňskou tradicí, ale navíc řadou významných společenských památek. Velkolosinský kvalitní papírenský podnik, který vznikl na sousedním panství moravského rodu a pánů ze Žerotína na sklonku 16. století, je náležitě jednou z nich.

Papírenský podnik byl vybudován na místě, kde původně stál mlýn na obilí od Jana mladšího ze Žerotína. Ve shodě s prameny se papírenský podnik začal generovat jako jeden z podniků vytvářejícího se vrchnostenského hospodářství někdy v letech 1591-1596.

Velké Losiny

Lis v papírně ve Velkých Losinách: Foto Radek Štěpán

Plastika Velké LosinyPlastika v papírně ve Velkých Losinách: Foto Radek Štěpán

2. Zámek Úsov

Původně šlo o středověkou pevnost ze 13. století. Během třicetileté války byl hrad vypálen. V 80. letech 17. století byl kompletně opraven a mezi hradními věžemi byl postaven zámek. Poté bylo v prostorách hradu zřízeno muzeum honitby a lesnické služby. Na základě archeologického průzkumu se zdá být mimořádně pravděpodobné, že původní hrad zde byl postaven někdy v polovině 13. století, pravděpodobně na příkaz českého panovníka.

Do roku 1487 hradní královské sídlo přestavěli vládci z Vlašimi, dílčí úpravy provedli páni z Boskovic a od 17. století Lichtenštejnové, kteří hrad vlastnili až do roku 1945. První gotický hrad, postavený na způsob francouzského hradu, patří k nejzachovalejším na Moravě. Vládli tu Šternberkové, Boskovicové a od roku 1597 měl hrad místo u Lichtenštejnů, kteří si postavili extravagantní hradní budovu. V roce 1898 Jan II. z Lichtenštejna umístil v prostorách hradu lesnickou službu a honitbu s bohatými sbírkami zvířat z rozsáhlých lichtenštejnských pozůstalostí a z honitby v Polsku, Itálii, Africe a Indii.

Ve sbírkách hradu se nachází více než 4 000 předmětů z běžné historie, z toho 700 rohů a parohů lemujících příčky chodeb a zámeckého schodiště. Ve vestibulech v základním patře jsou vystaveny trofeje afrických zvířat – především losů, gazel, lebky a kly slona, lva pustiného, zebry a nosorožce pocházející z přelomu 19. a 20. století. V místnostech v patře jsou vystavena naše okřídlená zvířata a teplokrevní živočichové.

Procházíme výstavami s tématem honitby, se sbírkami zbraní, nábytku z kořenů stromů a předmětů zaznamenávajících službu rangerů v rámci počátku 20. století. Galerie honitby a lesnické služby v Úsově je jakoby ověřenou výstavní síní svého druhu ve střední Evropě. Představuje sbírky z oblasti myslivosti a historie v unikátním lichtenštejnském zařízení z přelomu 19. a 20. století. Výstavy jsou sto let staré a v nezměněném stavu.

3. Hrad Bouzov

Romantický hrad, založený na přelomu 13. a 14. století, se nachází v příjemném prostředí Litovelska a Mohelnicka. Do roku 1696 jej pak vlastnili opět jednotlivci z různých českých a moravských rodů. Poté panství i hrad koupil řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku.

Bouzov

Bouzov: Foto se svolením Miroslava Páleníka

4. Město a lázně Jeseníky

V lázních vás vyléčí z chorob, které sužují vaše dýchací cesty, srdeční cévy, štítnou žlázu, pohybové i duševní problémy a zaměřují se dokonce na ženské a kožní choroby. Do programu vám napíší aktivní pohyb na venkovním vzduchu. K tomu si užijete regeneraci celého těla a spoustu odpočinku.

5. Obec Karlova Studánka

Už jen po cestě do Obce se můžete kochat krásnými hustými lesy, které vás provází od Malé Morávky do Karlovy Studánky. Pokud jste viděli film Hotel Modrá Hvězda pak se s pravým hotelem po cestě potkáte a poznáte ho na první pohled! Od Hvězdy nebo od Obce se dají projít prakticky Jeseníky, Praděd, Vrbno pod Pradědem a další nádherná místa.

Zajímavá fakta:

  • Jméno obce je převzaté od Habsburského vojevůdce Karla Ludvíka, který porazil Napoleona
  • Lázně byly založeny synem Marie Terezie roku 1780
  • Karlova Studánka se specializuje na nemoci dýchacích cest

6. Loštice

K nejnavštěvovanějším památkám Loštic patří několik barokních a renesančních domů, bývalá židovská sladovna a židovský hřbitov, synagoga na Ztracené cestě, kostel svatého Prokopa, neobvyklý Husův sbor postavený v roce 1933 v novostavbě a čtyřboká kamenná studna na náměstí Míru. Navíc si budete moci prohlédnout letní sídlo malíře a kreslíře Adolfa Kašpara, jehož dílo znáte například z knihy Babička Boženy Němcové. O věnování pečuje Výstavní síň venkovské historie v Šumperku.

Loštice jsou proslulé především výrobou olomouckých tvarůžků, jedinečného sýra s charakteristickou chutí a vůní. Od 15. století se dodávají do mnoha měst v okolí Olomouce, ale dnes putují do světa především z Loštic. Její historii se budete moci dozvědět v rámci historického centra tvarůžků, je zde i firemní prodejna. V rámci Tvarůžkové cukrárny můžete zjistit, že olomoucké tvarůžky se navíc využívají k výrobě tvarůžkových cukrovinek v podobě koláčů, paštik, sušenek, kremrolí, dortů a dalších znamenitých pochoutek.

7. Loučná nad Desnou

Kolem zámku se rozkládá velký anglický park, jehož terén si jistě užijete. Je členitý a disponuje výškovými úrovněmi. V horní části jsou ve větší míře pěstovány cenné dřeviny – borovice limba, zeranivec japonský, bříza tuhá, liliovník a další. Budování zámeckého parku začalo za vlády Přemka III. z rodu Žerotínů.

A co zde můžete v létě zažít?

Sjezdové lyžování

Můžete se těšit na  šestisedačkovou lanovku, která může převést až 3200 osob za hodinu. Lanovka měří zhruba 2000 metrů. Díky svým rozměrům dokáže přepravit velkou spoustu osob, aniž by se u terminálu tvořily velké zácpy, a to ani v hlavní sezóně. Vynikající je třeba skvělý výlet od lanovky k přečerpávací elektrárně Dlouhé Stráně. Odtud pak můžete vyrazit na koloběžkách až dolů do Koutů. projížďka je skvělá! KoloběžkaKoloběžka: Foto Radek Štěpán

Dlouhé StráněDlouhé Stráně: Foto Radek Štěpán

Zdroje info: ubytovanikouty.eu, kudyznudy.cz

Lanovka z Koutů nad Desnou: Náhledové foto: Radek Štěpán