Ledová socha Radegasta vyrostla v Beskydech i v červnu. A nešlo o omyl

Mnoho lidí dnes přemýšlí nad tím, jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny. A právě proto vyrostla v minulých dnech v Beskydech ledová socha s podobou dávného boha Radegasta.

Její postupné tání podpoří další tůně pod Pustevnami, jež slouží právě k tomuto účelu a jako bonus poskytují domov mnoha vzácným rostlinám i živočichům. Radegastovy tůně nacházející se v této beskydské lokalitě (znát ji můžete pod názvem Pod Juráškou) byly založeny Pivovarem Radegast a neziskovou organizací ČSOP Salamandr.

Nejde jen o líbivý počin, Radegast to myslí opravdu vážně

Teď máme na mysli samozřejmě pivovar, který se podle staroslovanského boha jmenuje. V posledních 12 letech totiž snížil spotřebu vody potřebnou na výrobu piva o přibližně 40 procent. Podle oficiálních zpráv mu tak stačí na uvaření jednoho půllitru piva pouhých 1,27 litru vody. To ho v této oblasti řadí mezi světové špičky.

Foto: Protext

„Snižování spotřeby je ale jen jedna část. Stejně důležité je i vodu efektivně zadržovat a vracet tam, kam patří – do krajiny. Proto podporujeme i ostatní, kteří se těmto aktivitám věnují,“ říká manažer značky Radegast Josef Jalůvka, a vzápětí dodává: „Za posledních šest let jsme rozdělili nejen v rámci grantového programu Radegast lidem skoro tři miliony korun na projekty, které se týkaly právě zadržování vody v krajině, ale také šetrného zacházení s vodními zdroji, hospodaření s dešťovou vodou nebo záchrany cenných podmáčených lokalit.“

Unikátních lokalit je už v Beskydech více

Chcete se podívat na to, jak takové zadržování vody vypadá v praxi? Pak navštivte lokality:

  • louka Pod Juráškou,
  • mokřad Hutě ve Starých Hamrech
  • či mokřad na Plucnarce nacházející se v údolí Čeladenky.

Sami uvidíte, že i tyto zdánlivě nevýznamné akce mají pro široké okolí velký smysl.

Náhledové foto: Protext

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=36645

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.