Lyžaři a jejich bílý kodex: Vyplatí se ho znát

Lyžař

Lyžařská sezóna bude za chvíli v plném proudu. Ať už se chystáte na hory úplně poprvé, nebo jedete na hory znovu, máme pro vás přehled základních pravidel lyžování na svazích. Znáte to přísloví o matce moudrosti.

1. Volba sjezdovky, která odpovídá vašim schopnostem

Chápeme, že je to otázka hrdosti, když jste konfrontováni s okolností, kdy chcete překonat těžší úroveň. Přesto byste měli zvažovat terén, sněhové podmínky a své schopnosti. Koneckonců, když jste na lyžích (nebo na snowboardu), jde především o zábavu. Poté, co se zařadíte na konec fronty na vlek, byste měli mít dobrý pocit z toho, jak bezchybně jste dnes lyžovali. A ne ještě vzpomínat na tu hrůzu, jak jste si ublížili. V případě, že se vydáte na sjezdovku, která vašim schopnostem neodpovídá, brzdíte ostatní.

2. Počkejte až na vás přijde řada

Respektujte ostatní, kteří přijeli k lanovce před vámi. Koneckonců – o nic nepřijdete, dostanete se zpět nahoru tak jako tak. V případě, že vás napadne předbíhat, zamyslete se, jak byste se cítili vy kdyby vás někdo předběhl a přitom vám šlápl na vaše lyže.

3. Vjezd na trať, zastavení a stání

Lyžování
Foto: Pixabay

Při vjezdu na trať se neustále rozhlížejte kolem sebe a nade vší pochybnost se ujistěte, že se k vám nikdo neblíží z druhé strany. Stejně tak nesmíte zastavit a stát v tmavých částech sjezdovky, kde vás lyžaři sjíždějící po sjezdovce nevidí.

4. Lyžař před vámi má přednost v jízdě

Při jízdě musíte mít vždy na paměti, co se děje před vámi. Musíte při předjíždění lyžaře před vámi předjet s dostatečným odstupem. Lyžař před vámi má přednost a neměl by ve strachu, aby se vám vyhnul, skákat do nejbližší muldy.

5. Naučte se první pomoc

Hlídka
Záchranná akce, Foto: Pixabay

Buďte galantní k ostatním lyžařům. Musíte jezdit tak, abyste nikoho neohrozili. V případě, že se stane nehoda, je každý lyžař povinen poskytnout pomoc a informovat krizovou správu nebo alespoň personál v lyžařské oblasti.

Zdroje info: mvcr.cz, e15.cz

Náhledové foto: Pixabay