Milujete elektrokola? Zamyslete se nad tím, jestli jste stále cyklistou

Ještě před několika lety šlo o pomocníky, určené především pro starší osoby nebo milovníky cyklojízdy, kteří měli nějaký problém s pohybovým aparátem. Dnes jsou však elektrokolaelektrokola na cestách k vidění prakticky u všech věkových kategorií.

Cyklista musí jednak pamatovat na bezpečnost v silničním provozu, a také na parametry, které musí jeho e-kolo splňovat, tak aby byl při jízdě stále cyklistou.

Pozor na některá důležitá kritéria

Snadno se vám tak může stát, že překročíte některé kritérium, o kterém jste nejspíš doteď vůbec nic netušili, a na problémy může být zaděláno. A jaké jsou vůbec ty největší výhody elektrokol?  Cyklisté jsou díky asistenci elektromotoru schopni ujet delší trasu, jsou si jistější, udržují se v kondici, a současně e-kola přináší i menší fyzickou zátěž. Na druhou stranu, na něj často usednou i ti, kteří by si na vyjížďku na klasickém jízdním kole netroufli. Nevyplatí se proto přeceňovat své síly.

Foto: Protext

Jak poznat, že nesedíte na běžném elektrokole

Pokud si pořídíte elektrokolo ze specializovaného e-shopu nebo renomovaného obchodu, neměl by být s jeho parametry žádný problém. Pokud si však chcete být absolutně jistí, dejte si pozor na tyto věci. Výkon elektrokola nesmí přesáhnout 250 W a maximální rychlost nesmí být vyšší 25 km/h.

„Pokud dosáhneme této rychlosti, motor se automaticky vypne, přestane při jízdě pomáhat. Pro rychlejší jízdu už musíme zabrat vlastní silou,“ říká Ladislav Slánský, koordinátor projektu Na kole jen s přilbou.

A co se stane, pokud se do uvedených limitů nevejdete? Na takový prostředek se vztahují jiná zákonná pravidla, nezbytné je například řidičské oprávnění, pojištění a registrace vozidla apod. Vyjet může pouze na určené komunikace.

Náhledové foto: Protext

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=36957

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.