Milujete tradiční tureckou kávu s pořádnou porcí lógru na dně hrnku? V Turecku byste se se zlou potázali

Milujete tradiční tureckou kávu s pořádnou porcí lógru na dně hrnku? V Turecku byste se se zlou potázali. Ve světě kávy existuje nespočet druhů a metod, které byly po staletí zdokonalovány a opečovávány. Milovníci kávy často prozkoumávají rozmanité krajiny kávové kultury, od bohatých espresso šálků v Itálii až po složité překapávané kávy v Japonsku.

Jednou z takových zajímavých kávových tradic je turecká káva. Nicméně i pojem „turecká káva“ může být značně zavádějící, protože její tradiční příprava se výrazně liší od toho, co bychom očekávali.

Původ turecké kávy

Cesta turecké kávy nás zavede do Osmanské říše, kde byla poprvé představena v 16. století. Legenda praví, že Osmané převzali umění přípravy kávy z arabského světa, zdokonalili ho a přivlastnili. Ikonický nástroj používaný k vaření turecké kávy, malá kónická konvička známá jako „džezva“, je tureckého původu.

Foto: Pixabay

Proces vaření

Turecká káva, často označovaná jako „Türk kahvesi“, není jen nápoj, je to kulturní rituál. Příprava této kávy je pečlivá a provádí se s velkou pečlivostí. Aby bylo možné připravit šálek tradiční turecké kávy, je třeba nejprve začít s výběrem správného druhu kávových zrn. Nejpreferovanější volbou je Coffea arabica nebo směs zrn Coffea arabica se zrny robusta. To, co tureckou kávu skutečně odlišuje, je extrémní jemnost kávové sedliny, která připomíná hladkou mouku. Toto jemné mletí je rozhodující pro výraznou chuť a strukturu nápoje.

Jakmile je káva dokonale namletá, je třeba ji zalít vodou. Proces začíná přidáním určitého množství studené vody a jemně namleté kávy do džezvy. Tato směs se jemně zahřívá, obvykle na mírném plameni, a vařič ji míchá tradiční míchací tyčí známou jako „mıhla“. Díky nízkému a mírnému ohřevu se káva napění a vytvoří na povrchu sametovou vrstvu.

Zde přichází nejdůležitější část: přidání cukru a koření. Cukr se přidává podle chuti a často se přidává i koření, obvykle kardamom. Jemně mletá semínka kardamomu, která jsou nedílnou součástí turecké kávy, dodávají kávě voňavý a lehce kořeněný nádech.

Český a turecký „turek“ se liší

Na rozdíl od české kávy typu „turek“, u níž se kávová sedlina po zalití usadí na dně šálku, zůstává v Turecku kávová sedlina v džezvě. Když je káva připravena k servírování, nalije se do malých šálků nebo sklenic a sedlina zůstane v džezvě.

Jemné mletí kávových zrn umožňuje získat hladkou a hustou strukturu, téměř jako kávová kaše. Přidaný kardamom dodává kávě jemnou pikantnost, která doplňuje bohatou kávovou chuť. Když se napijete, objevíte sladkou a aromatickou vrstvu kávy, po níž následuje základní hořkost kávové sedliny, chuť, která je pro tureckou kávu jedinečná.

 

Zdroj: https://www.kavovnik.cz/blog/jak-na-pravou-tureckou-kavu/, https://www.gourmetkava.cz/cs/dzezva-a-turecka-kava-114

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.