Moderní poutnictví: Filmový štáb při natáčení nového filmu ujde na čtyři sta kilometrů

Pouť v sobě nese duchovní rozměr. Ti, kteří se na ni vydávají, nejčastěji v souvislosti s poutí hovoří o očistě nebo restartu do dalšího života. Do natáčení polohraného dokumentárního filmu o moderním poutnictví s názvem „Pěšky bez hranic“ se pustila režisérka Eva Toulová. Natáčení snímku probíhá na Cyrilometodějských stezkách, po nichž filmový štáb ujde pěší chůzí téměř 400 kilometrů. Film by měl mít premiéru letos v srpnu na Velehradu.

Poutnictví v českých zemích

Největší rozkvět poutnictví v českých zemích byl v období baroka. Ovšem už ve středověku lidé na poutě vyráželi, a to včetně křižáckých výprav, jež však za sebou zanechávaly hodně mrtvých. V minulém století pod taktovkou budování světlých socialistických zítřků nastal útlum poutnictví, až to vypadalo, že se k žádnému nikdy v našich zemích nevrátíme. Ale přišla Sametová revoluce a s ní i moderní poutnictví, které začalo oživovat staré náboženské tradice. Došlo také na obnovu některých chátrajících poutních kostelů, jež bývají častým cílem poutníků.

Zdroj obrázku: Wikimedia.Commons.com

Hledání ztracených kořenů

S moderním poutnictvím je spojena i tématika nového filmu. Jeho hlavní hrdinku je Tereza, kterou trápí pocit, že jí v životě něco chybí. Přitom má všechno, co si kdy přála – manžela, dítě i naplňující práci. Pak ale chod jejího dosavadního žití změní jedna sázka a ona se ocitá na pěší pouti po Cyrilometodějských stezkách až do Velehradu jen s batohem na svých zádech. Během ní si sahá až na dno svých sil, vystavená nepřízni počasí, únavě a vyčerpání. To ji však přivádí k původním, ztraceným hodnotám a nové duševní rovnováze.

Zdroj obrázku: Pixabay.com 

Po stopách Cyrila a Metoděje

Na vzniku dokumentárního filmu se podílí také projekt sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje s názvem „Cyrilometodějská stezka – putování prostorem a časem ke kulturním kořenům“. Program je spolufinancován z části i Zlínským krajem a dále Fondem malých projektů a zahraničním partnerem KOCR Trenčín región.

Součástí tohoto projektu budou také propagační videa o cyrilometodějských trasách, jež filmový štáb připravuje během filmování snímku „Pěšky bez hranic“. K dispozici se chystají i tištěné průvodce s trasami Vranov – Velehrad, Skalka u Trenčína – Velehrad a Jablunkov – Velehrad, které Cyrilometodějskou stezku tvoří. Ty by měly pomoci s lepší orientací turistů na značených pěších trasách, které sledují výraznou stopu, jež na Moravě zanechali věrozvěstové Cyril a Metoděj.

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia.Commons.com

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.