Dovolená

Na cestovatelský boom zapomeňme. Cestovky ruší zájezdy

Ač to vypadalo, že se cestování postupně vrátí tam, kde bylo, situace je zřejmě jiná. Cestovatelský boom se nekoná, možná se ruší, možná jen odkládá. Cestovní kanceláře si myslely, že touha Čechů po zahraničních dovolených bude mnohem větší, než tomu aktuálně je. Na začátek května si tak nasmlouvaly obří množství zájezdů, které bohužel neměly šanci obsadit. Musely pak rušit lety, které měly objednané.

Zrušené lety na Sinaj

Jsou jakýmsi typickým dokladem předchozího tvrzení. Do letoviska Šarm aš-Šajch neodletěli lidé jak 29. dubna, tak i 6. května. Situace se zkomplikovala pro samotné klienty i majitele cestovních kanceláří, jež už byly i tak hodně zkoušené. Určitě není od věci podívat se i na některé statistiky, které hovořily jasně. Vždyť zhruba:

  • 2,63 milionu lidí cestovalo před krizí mimo ČR individuálně,
  • 2,13 milionu si objednalo zájezd přes cestovní kancelář,
  • 1,07 milionu lidí cestovalo v loňském roce individuálně,
  • 0,4 milionu využilo služeb cestovní kanceláře.

V případě zrušení vrácení peněz

Jestliže se let zruší, klienti dostávají své peníze zpět. V první řadě se ale cestovní kanceláře snaží sehnat náhradní let. Většinou slibují vrácení peněz do dvou týdnů. Mnohdy ale klienti cestovních kanceláří tápou a snaží se zjistit důvody zrušení letu, případně nedostanou od cestovek dostatečné množství informací.  

Očkování jako záchranná brzda

Je to právě ‚vakcinace, která měla cestovní ruch do značné míry zachránit. Ne vždy se tak ale děje. U nás se teprve nyní uvolnily kapacity pro očkování osob 40+. Než se všechny naočkují, bude polovina prázdnin pryč. A to se ani nemluví o dětech. Letošní nekomplikovaná rodinná dovolená v zahraničí tak bude spíše jakýmsi snem. Drtivá většina Čechů tak směřuje svou dovolenou do tuzemska.

Zdroj info: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/cestovni-kancelar-dovolena-zajezd-let-smlouva-turista-premium-zpravodajstvi.A210517_183618_ekonomika_mato?zdroj=otvirak
Český statistický úřad

 Náhledové foto: Pixabay

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *