Na Slovensku opět útočil medvěd. Odnesl to lesník – za vše prý může mírná zima

Medvěd, útok medvěda, útok medvěda Slovensko, Slovensko medvěd, jak na medvěda

Na Slovensku opět útočil medvěd. Odnesl to lesník. V klidných lesích nad Kyslinkami v chráněné oblasti Poľana na Slovensku se v poklidném nedělním odpoledni odehrálo mrazivé setkání. Dva zaměstnance Státní ochrany přírody zaskočil medvěd. Tato nečekaná a potenciálně nebezpečná situace, která si vyžádala zranění jednoho z nich.

Když zkušený lesník zaučoval svého mladšího kolegu, zaskočil je náhlý příchod medvědice a jejích dvou mláďat. Medvědice na ně instinktivně zaútočila a přiměla jednoho z lesníků k rychlé akci. Ozval se výstřel a v nastalém zmatku se kulka odrazila a zranila druhého lesníka na noze.

Nikomu se nic nestalo, ale…

Jinak se naštěstí nic nestalo, což je vzhledem ke zprávám, které v posledních dnech a týdnech ze Slovenska dostáváme, opravdu dobrá zpráva. Pro místní to však nekončí – naopak. Sami přiznávají ,že se do lesů obávají chodit už delší dobu. Nesbírají houby ani nechodí do přírody na vycházky.

Foto: Pixabay

Letošní okolnosti jsou prý výjimečné

Navíc letos mírná zima způsobila, že medvědi jsou podráždění a nevyspalí, což značně zvyšuje riziko střetu s člověkem. A jak se ukázalo v minulosti, nemusí proti nim pomoci ani jindy tolik doporučovaný pepřový sprej.

Co dělat při setkání s medvědem

 

  • Při pěší turistice buďte ostražití a dělejte hluk, abyste medvědy nepřekvapili.
  • Mějte u sebe sprej proti medvědům a předem si vyzkoušejte, jak jej účinně použít (ale počítejte s tím, že nemusí vždy fungovat).
  • V případě setkání s medvědem zachovejte klid a vyvarujte se prudkých pohybů. Pomalu ustupujte a přitom se dívejte medvědovi do tváře a neutíkejte.

 

Zdroj: https://cnn.iprima.cz/medvedi-krize-na-slovensku-pokracuje-misto-selmy-postrelil-kolegu-433668, https://tvnoviny.sk/domace/clanok/103607-fotograf-ktoreho-na-polane-napadol-medved-opisal-horove-chvile, https://standard.sk/204914/, https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-medvedice-na-slovensku-zautocila-na-lesniky-jeden-vystrelil-a-zasahl-kolegu-40466962

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.