01_sequoia

Národní park Sequoia: výlet za největšími organismy světa

Kalifornský Národní park Sequoia se rozkládá na 1635 km2 a je plný unikátů všeho druhu. Kromě toho, že se jedná o druhý nejstarší národní park v USA (založen byl v roce 1890, 18 let po Národním parku Yellowston) jej po celém světě proslavily především obří sekvoje, které jsou největšími žijícími organismy světa. Ročně se za nimi vydávají statisíce turistů z celého světa a pokud zrovna cestujete po této části Spojených států, byl by hřích se k nim nepřidat.

Generálové Sherman a Grant

Sekvoje – vědeckým jménem sekvojovce obrovské – jsou vskutku monumentálními stromy. Při pohledu na ně se tají dech. Dva z těch nejznámějších, které se v Národním parku Sequoia nacházejí – nesou jména dvou generálů unionistické armády z doby americké občanské války, jmenují se generál Sherman a generál Grant (ten ve skutečnosti leží v sousedním Národním parku Kings Canyon, je ale spravovaný společně s parkem Sequoia).

Generál Sherman je vysoký 83,8 m a průměr kmene ve výšce 1,4 m nad zemí činí 7,7 m. Objem kmene, 1487 m3 z něj činí nejobjemnější strom v celém parku. Jeho souputník, Generál Grant, je vysoký 81.5 m a má objem 1320 m3. Podle obvodu u země – 32.8 m – se jedná dokonce o druhý nejvyšší strom světa.

Dalším dech beroucím parametrem těchto stromů je jejich věk, sekvojovce se totiž dožívají věku přes 3200 let (Generál Sherman je tedy se svými cca 2000 lety strom v nejlepších letech!) V parku Sequoia ale nejsou jen stromy, za vidění stojí např. vyhlídka Moro Rock nebo spadlá sekvoj Tunnel Log, pod kterou se projíždí autem. Také fauna je zde bohatá, žijí zde např. rysy a v menší míře též pumy.

02_sequoia

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Národní park

Naprostá většina plochy národního parku je nefalšovanou divočinou a navštívit ji lze jen pěšky, anebo na koni. K národnímu parku Seqouia se vyráží především z Fresna, případně z města Visalia. Autem je to z obou měst něco okolo 90 minut.

Ubytovat se lze právě v některém z těchto dvou měst, případně v různých hotelech rozesetých po celé oblasti. Pak je otevřen celoročně, hlavní sezona ale probíhá v létě. V zimě má park zcela jinou atmosféru a není o nic méně zajímavý než v létě, je však třeba počítat s tím, že pro příjezd budou třeba sněhové řetězy a některé konkrétní oblasti mohou být uzavřeny.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *