Navštivte pozůstatky středověku v Lužických horách

Lužické hory

Lužické hory se zde objevují v celé své nádheře – oddělené od hustých lesů protkaných horolezeckými stezkami zde objevíte hotový středověký poklad. Zřícenina hradu Oybin a klášter stojí na Stolové hoře ve výšce 514 metrů nad hladinou oceánu. A pokud si myslíte, že jde jen o pár rozbitých zdí, budete velmi překvapeni.

Velké a dobře zachovalé pozůstatky celého komplexu jsou udržovány s neuvěřitelnou péčí. Podle toho to také vypadá. Oybin je nejvyhledávanější památkou v rámci Žitavských hor a jednou z nejpřednějších životně důležitých památek v Horní Lužici.

Historie zříceniny hradu – strážní věži

Hrad byl postaven v polovině 13. století, aby sloužil jako strážní věž – důvod jeho vzniku byl následně velmi překvapivý. Odtud měl být skvělý výhled na stezku, která spojovala Čechy a lužickou lokalitu. Sloužil i k odpočinku pro Jindřicha z Lipé, Janu Lucemburskému a dalším panovníkům jako byl Karel IV. Ten nechal hrad rozšířit a vybudovat areál s klášterem. Karel IV. se na hradě bál, protože v jedné z chodeb se setkal se zjevením. Věřil, že pokud budou mniši na Oybinu, zjevení se stáhne.

Žitavské hory
Foto: Pixabay

Dříve sloužil hrad k praktickým účelům, dnes je zde pro romantické procházky. Tyčí se nad půvabným městečkem s 1400 obyvateli, které obklopují lesy a skály. V případě, že se vydáte na procházku po okružní trase, budete se moci kochat pohledy ve všech směrech. Uvidíte město Žitavu a jezero Olbersdorfer See, které se nachází v rámci obce hned za Žitavou. Originální opevnění hradu bylo příliš jednoduché, takže ve 14. století komplex získal podobu pořádné pevnosti. Hrad byl údajně dvakrát napaden husity, ale v obou případech hrad vše ustál a útokům odolal. Klášter zde působil až do 16. století, poté už o řeholnících nepadlo ani slovo. Od té doby hrad chátral a teprve v 18. a 19. století si ho zamilovali malíři a ukázali ho světu. Netrvalo dlouho a začalo se s opravami.

Kostel je chloubou komplexu

Stavba září jako celek. Vysoké zdi a velká okna, proláklina uvnitř skály pořád vede do márnice a únikového východu před možným útokem protivníka. Městský hřbitov nebo zbytky soukromých budov vytvářejí v mysli každého z nás představu o tom, jak kdysi mohl tento areál vypadat. K tomu skutečně nepotřebujete nijak zvlášť nápadnou představivost. Nejúžasnější a nejzajímavější částí stavby je pravděpodobně kostel.

Katedrála - kostel
Foto: Pixabay

Něco málo z něj je samozřejmě zničeno, přece jen to není stavba v nejlepších letech. Ale klima je tu božské, a pokud budete mít to štěstí, že se sem zatouláte uprostřed jedné z četných společenských akcí, můžete vyzkoušet zdejší akustiku. Zvuky se tu skutečně nádherně linou!

Vydejte se z Žitavy vlakem

Lokomotiva
Foto: Pixabay

Pokud si chcete udělat výlet trochu výjimečnější, zastavte se v 8 kilometrů vzdálené Žitavě, odkud jezdí historický vlak. Zbožňují ho děti i dospělí a jízda je vždy velmi žádaná. Od cílové stanice by to k hradu mohla být slušná procházka, i když velmi náročná. V případě, že si vyberete trasu kolem kostela, nepochybně si prohlédněte interiér. Prohlédněte si biblické motivy, a to i na stropě. Tento malý kostel má nepochybně své kouzlo.

Zdroje info: cestujem.cz, kudyznudy.cz, idnes.cz

Náhledové foto: Pixabay