Nejkrásnější zatopené lomy v České republice: Kde se můžete osvěžit během parních letních veder?

Nejkrásnější zatopené lomy v České republice: Kde se můžete osvěžit během parních letních veder? Tyto klidné oázy, které se z bývalých těžebních prostor proměnily v křišťálově čisté vodní plochy, nabízejí osvěžující únik z rušného městského života. Pojďme prozkoumat nejkrásnější zatopené lomy, kde se můžete ponořit do přírody a najít klid v azurových vodách.

Lom Borek u Golčova Jeníkova

Lom Borek, který se nachází mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem v kraji Vysočina, je úchvatným místem, které láká milovníky přírodního koupání a potápěče. Zatopený lom se rozkládá na ploše přibližně 2 ha a je obklopen skalnatými útesy a bujnou zelení. Voda je tak čistá, že připomíná třpytivý křišťál. Pro milovníky potápění nabízí Lom Borek nejen výzvu v podobě své hloubky, která se každý rok postupně zvyšuje o několik centimetrů a dosahuje hloubky kolem 30 metrů. Ukrývá také skryté poklady, včetně vraku automobilu Wartburg a ponorky „Stejskanik“. Tento fascinující podmořský svět slibuje jedinečné dobrodružství pro potápěče, kteří chtějí prozkoumat jeho tajemství.

Foto: Pixabay

Lom Horní Cerekev

Lom Horní Cerekev se nachází na Pelhřimovsku a je dalším velkolepým zatopeným lomem, který stojí za návštěvu. Ačkoli je zde voda možná o něco chladnější, její průzračnost je prostě neuvěřitelná a zůstává průzračná i v těch nejteplejších dnech. Lom je oblíbeným místem potápěčů a na jeho dně mohou objevit pětimetrového dřevěného žraloka, díky čemuž je zážitek opravdu nezapomenutelný. Koupání v tomto fascinujícím lomu, jehož maximální hloubka je 22 metrů, je zdarma, což z něj činí dostupný a úchvatný cíl pro všechny milovníky přírody.

Zatopený lom Výkleky

Zatopený lom Výkleky se nachází nedaleko Olomouce a nabízí klidný únik uprostřed přírodních krás. U vstupu do něj zve návštěvníky do vody pozvolna oblázková pláž, zatímco další části lomu se pyšní skalnatými útesy pro snadný přístup. Nevídaná čistota vody umožňuje plavcům vidět až tři metry pod hladinu. Díky maximální hloubce 6 metrů a skalnatému terénu na dně je lom rájem pro potápěče, kteří chtějí prozkoumat jeho podmořské divy. Vysoké útesy zdobené bujnými stromy nabízejí úchvatné výhledy na vodní hladinu a okolní scenérie, což z něj činí idylické útočiště pro každého, kdo hledá klid.

Když se vydáte na cestu do těchto úchvatných zatopených lomů, nepochybně najdete útěchu v jejich přirozené kráse a každá návštěva se pro vás stane omlazujícím zážitkem, který ve vás zůstane ještě dlouho poté, co opustíte jejich jiskřivé vody.

 

Zdroj: https://orlicky.denik.cz/cestujeme-doma/lipno-dovolena-zabava.html?cx_testId=13&cx_testVariant=cx_1&cx_artPos=2&from=kopec-hradistany-keltove, https://www.denik.cz/cestujeme-do-sveta/jeskyne-actun-tunichil-muknal-belize.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.