Největší záhady a tajemství světa aneb jak vás v sezóně uvítá Nový Hrad

Chystáte se na návštěvu zámku Nový Hrad v Jimlíně u Loun? Pak byste měli vědět vědět, že se právě tady uskuteční repríza unikátní výstavy Největší záhady a tajemství světa, která potrvá až téměř do konce července.

Půjde o výjimečnou a běžně nepřístupnou sbírku spojenou s nejtajemnějšími předměty téměř všech světadílů, kterou vám představí autoři výstavní koncepce Ing. Mgr. Ondřej Rea a Mgr. Petr Lukas. A víte, že veškeré exponáty mají jedno společné?

Otázky, na které nejsou odpovědi

Tím jsou okolnosti jejich vzniku anebo jejich účel – leckdy obojí u nich totiž obklopují doposud neobjasněné záhady a tajemství. Abychom byli přesní, jde o kolekci kopií, mistrovských a výstavních replik, faksimilií a reprodukcí.

A jejich obstarání rozhodně nebylo snadné. Pro zajištění všech exponátů se autoři propojili s odborníky nejen z několika zemí Evropy, ale i z USA, Austrálie, Hondurasu a Číny. A na co se můžete na této výstavě těšit? Pravděpodobně nejhodnotnějším exponátem výstavy je 1:1 replika slavné Mitchell-Hedgesovy křišťálové lebky. Rozhodně není bez zajímavosti, že tento exponát je, stejně jako originál, precizně vybroušen z jednoho krystalu přírodního křišťálu. Ojedinělost předmětu umocňuje i fakt, že originální exponát není nikde na světě vystaven pro veřejnost.

Křišťálová lebka není jediná

Starověký původ mají další vystavené exponáty. Najdete tu například tzv. první počítač – Mechanismus z Antikythéry. Nechybí ani Sumerská hvězdná planisféra, která na sobě pravděpodobně zachycuje původ biblické zkázy Sodomy a Gomory. Chcete si potrápit mozkové buňky? Pak zkuste rozluštit dosud nevyluštěný Krétský disk nebo zjistěte, jak fungovala tajemná Tutanchamonova stříbrná válečná trubka s dřevěným tlumítkem (z pohřební výbavy) někdy přezdívaná jako „hudební zbraň hromadného ničení“.

Foto: Protext ČTK

Ale tyto předměty tu rozhodně nejsou vystaveny samoúčelně. Dozvíte se o nich mnoho překvapivých zajímavostí – věděli jste například, že antický počítač dokázal předpovídat pozice Slunce a Měsíce a jejich zatmění? Byl opravdu přesný a to v čase, kdy diferenciální převody a ozubená kolečka byly v Řecku zcela neznámé? Jiné materiály vám prozradí například to, že válečné hudební nástroje faraóna Tutanchamona způsobily vždy, pokud na ně někdo zahrál, nevysvětlitelné nehody. A to nejenom při bojových taženích před naším letopočtem, ale i v období míru ve 20. století?

Exponát, který rozhodně nepřehlédnete

Návštěvníci se však na výstavě s názvem Největší záhady a tajemství světa mohou těšit na celou řadu dalších exponátů. Čeká na ně například obrovská kopie sochy Moai z Velikonočního ostrova, nebo faksimile nejtajemnějšího rukopisu světa zvaného Voynichova. A kdo se chce trochu bát, můžete se podívat do škvírek očí hlaviček tsantsa, což jsou vypreparované lebky nepřátel jihoamerických indiánů. Expozice je ovšem také interaktivní a to díky využití moderních multimediálních prvků např. videomappingu nebo hologramu a také krátkých videí na LCD.

Náhledové foto: Protext ČTK

Zdroj: Výstava Největší záhady a tajemství světa – Nový Hrad | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.