Nekvalitní ovzduší může velmi výrazným způsobem zhoršit následky pandemie koronaviru

Pokud bydlíte na Mostecku, Ostravsku nebo v jiném regionu s dlouhodobě znečištěným ovzduším, máme pro vás špatnou zprávu. Podle nejnovějších výzkumů švýcarských vědců z univerzity v Ženevě totiž čistota, respektive znečištění vzduchu ovlivňuje průběh onemocnění novým koronavirem. Netřeba dodávat, že čím horší vzduch, tím hůře pro pacienty.

Znečištění pomáhá šíření viru

Nejde o žádnou velkou novinku, korelace mezi kvalitou ovzduší a průběhem klasické infekční chřipky je pneumologům známa už dlouho. Vědci proto důvodně předpokládali, že podobný vztah bude platit i pro koronavirus, a nemýlili se. Výsledky švýcarské studie dokládají, že vysoká koncentrace částic menších než 2,5 mikrometrů ve vzduchu může zvýšit úroveň kontaminace daného vzduchu částicemi koronaviru. Ten se totiž díky znečištění ve vzduchu snáze „udrží“ a nepadá k zemi tak rychle jako v místech, kde vzduch znečištěný není.

Výletní loď v Praze

Náhledové foto: Pixabay

Ovzduší může mít na šíření koronaviru vliv

Průběh nemoci je ovlivněn také míře expozice pacienta koronaviru. Pokud je někdo vystaven jen malému množství viru, jeho imunitní systém má daleko větší šanci se s ním vypořádat ještě předtím, než nemoc propukne. Pokud je však někdo vystaven velkému množství viru, přehlcený imunitní systém vir zastavit nezvládne a nemoc propukne v plné síle. Pro zmírnění virové nálože byste měli:

  • Pravidelně větrat všechny místnosti s vyšší koncentrací lidí, například v práci či ve škole
  • Dezinfikovat povrchy, kterých se dotýkají i jiní lidé
  • Dodržovat hygienu rukou

Foto: Pixabay

Epidemická data souhlasí

Švýcarští akademici své poznatky porovnali s mapami znečištění různých oblastí a údaji o počtu nakažených a průběhu jejich nemoci. Epidemická data jejich teorii potvrzují – znečištěné regiony vykazují větší riziko nákazy i těžkého průběhu samotné nemoci než oblasti, kde je ovzduší zdravější. Vědci se proto obávají nadcházející topné sezony, kdy se ve vzduchu objeví řada zplodin.

Zdroj: https://www.avcr.cz/cs/veda-a-vyzkum/socialne-ekonomicke-vedy/Covid-19-a-znecistene-ovzdusi.-Rizikova-kombinace-ktere-celi-Indie/

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.