Neprodražte si dovolenou v Chorvatsku – na scéně jsou nové pokuty

Neprodražte si dovolenou v Chorvatsku: Na dovolenou do Chorvatska se vydává stále více lidí. Nádherně čistá voda Jadranu a poměrně snadná dostupnost autem zřejmě překoná i poměrně velkou místní drahotu. Abyste zbytečně neplatili i pokuty za nedovolené chování, seznamte se s nedůležitějšími pravidly.

Plavky jen na pláž

Ve většině oblíbených destinacích platí od srpna 2022 zákon o obecním řádu, kde se mimo jiné říká, že policisté mohou pokutovat každého, kdo se v centru města nebo jinde mimo pláž pohybuje jen v plavkách a nebo popíjí na veřejnosti alkohol.

Vhodné oblečení si berte i na návštěvu kostela nebo muzea. Tato pravidla neplatí jen v muslimských zemích, ale i v křesťanských. V kostele si také nepořizujte selfie. Pokuta za nevhodné oblečení nebo chování může být pěkně mastná.

Foto: Pixabay

Žabky nejsou vhodné na turistiku

Tento nešvar se nevyplatil již mnohému turistovi. Nejčastější úrazy v Chorvatsku se stávají na pěších túrách a to lidem, kteří na ně vyrazili v žabkách. Úraz je v cizině vždy velká nepříjemnost a proto na to myslete a zabalte si na dovolenou i vhodnější obuv pro případné výlety.

Do moře obutí

Obuv do vody je na většině míst v Chorvatsku nutností. Pláže jsou zhusta kamenité a ostré oblázky mohou ošklivě poranit. Nejhorší jsou ale mořští ježci, kteří se hojně vyskytují v mělkých pobřežních vodách. Pokud na ježka šlápnete, jistě vám zůstane pár trnů v noze a to je velmi bolestivé zranění vyžadující lékaře.

Nesrovnávejte

Chorvatsko je mladá země, navíc poznamenaná válkou a tak vám nemusí vyhovovat úroveň místní hygieny, služeb a podobně. Pokud nejste spokojeni, stěžujte si u cestovní kanceláře, na blogu, diskuzním fóru a podobně, rozhodně to ale nedávejte najevo před místními obyvateli. Ti jsou velmi citliví na jakákoli srovnání se zemí s vyšší životní úrovní a mohli byste se dostat do konfliktu.

 

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/cestovani-za-dovolenou-v-chorvatsku-si-cesi-priplati-40432168, https://ct24.ceskatelevize.cz/relax/1117738-dovolena-na-jadranu-se-letos-prodrazi-az-o-nekolik-tisic

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.