Suez foto video

Neslavné prvenství: Loď, které se povedlo zablokovat Suezský průplav, nebourala poprvé. A ještě pořád tam je

Výstavba tohoto velkolepého vodního díla začala v roce 1859, takže Suezský průplav slouží proplouvajícím lodím už pořádně dlouho. Platí v něm poměrně přísná pravidla, takže se mohl dodnes pochlubit jen několika málo vážnějšími incidenty. Ovšem tomu, co se v něm děje teď, se jen tak něco nevyrovná.

Kontejnerová loď Ever Given měla totiž nehodu a parádně ho zablokovala. Viděli jste někdy takového obra uvízlého „naštorc“? Ani my ne. A není tedy divu, že se její uvolnění stále nedaří.

V pořadí už druhý incident jedné lodi

Psal se rok 2019 a tatáž loď se pohybovala na Labi v Hamburgu. A výsledek? Jeden nabouraný ukotvený trajekt. Podle zodpovědných úřadů mohl za vše vítr, který je na vině i v případě suezského incidentu. Tedy alespoň podle oficiálních zdrojů.

Loď blokující Suezský průplav Foto: ESA Copernicus Sentinel-2 / Creative Commons / CC0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ever_Given_Suez_Canal_24_March_2021.jpg

Jak dlouho bude vyproštění trvat nikdo netuší

I když už včera proběhly zprávy o tom, že se daří Ever Given pomalu uvolňovat, dnes byla všechna podobná prohlášení dementována. Příď se totiž doslova zaryla do písčitých naplavenin u břehu a celý kolos se tak nemůže pohnout z místa.

Aktuálně se v Suezu už tvoří pořádná dopravní zácpa (podle posledních zpráv čeká ve frontě přes 185 lodí) a ztráty jsou odhadovány na 5,1 miliard dolarů. Denně. Ale majitel lodi se už za vše omluvil, tak snad to bude stačit.

Loď blokující Suezský průplav Náhledové foto: Suez Canal blocked by giant container ship run aground | DW News

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/suezsky-pruplav-lod melcina.A210325_113654_eko-doprava_mato

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

1 komentář

  1. Kérkonoš Odpovědět

    Kdyby Suezský průplav protékal šluknovským výběžkem, tak je za pár hodin po problému.
    Ráno by ta loď stála na břehu na špalkách, bez kontejnerů, s rozbitým okýnkem a vykuchaným rádiem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *