Nový rozměr bezpečí – na portugalských plážích na vás dohlédnou drony

Policejní drony nejsou v Evropě žádnou novinkou, ovšem ty záchranářské si svou cestu na výsluní musí teprve prošlapat. A v Portugalsku už s tím začali. Během loňského srpna se objevily první vlaštovky v podobě odolných dronů, které si poradí i s nepříznivým počasím a dokáží zachránit až čtyři osoby současně.

Úplně první záchranný dron jste mohli potkat na konci srpna na pláži Santo Amaro, ležící nedaleko města Oeiras (západní část lisabonské aglomerace). A protože byl provoz a testování nad očekávání úspěšné, rozšířily se ještě během končící sezóny záchranářské drony i na další pláže v okolí.

Bezpečná pláž? Dron u vás může být už za 40 vteřin

Jde o společnou iniciativu místního hasičského sboru a městského úřadu v Oeiras. Projekt je aktuálně rozčleněn do několika fází a v každé další přibývají místa, která pomohou tito malý elektroničtí pomocníčci střežit.

Záchranářský dron může vysekat z průšvihu až čtyři lidi ve stejnou dobu – transportuje totiž záchrannou bójku, která pomůže tonoucím udržet se nad hladinou a vydržet až do doby, než dorazí lidští záchranáři. Drony hlídkují nad pláží a jakmile zahlédnou člověka v nebezpečí, okamžitě k němu zamíří. Mezi prvním vizuálním kontaktem a účinnou pomoci tak může uplynout jen 40 vteřin.

Jak vypadá portugalský záchranářský dron

Ale nejde tu jen o transport bójek. Dron je vybaven také reproduktorem, díky němuž mohou operátoři, které řídí akci, okamžitě zjistit, jak na tom zachraňovaný je. Zda panikaří, hledá někoho blízkého apod. Záchranné složky se tak mohou rychleji zorientovat v nastalé situaci.Pohled na pláž z dronu

Zařízení, používaná portugalskými hasiči, mohou vyvinout rychlost až 55 km za hodinu, a odolávat nárazům větru do 30 km/h. Každý z nich se pak pyšní pořizovací cenou rovných 500 euro. Do budoucna se počítá také s jejich vybavení termálními senzory a dalšími vychytávkami. Pláže v Portugalsku tak dost možná brzy budou těmi nejbezpečnějšími na světě.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *